Dluhy po rodičích

2011 od  
Publikováno v rubrice Poradna pro dlužníky

Dluhy po rodičíchJak je to s dluhy po rodičích? Co se stane, pokud vaši rodiče zemřou a vy po nich máte zdědit i jejich dluhy? A to znamená „zřeknout se dědictví“. Kdy se vyplatí přijmout dědictví s dluhy a kdy je lepší dluhy po rodičích odmítnout?

Dluhy po smrti

Po smrti dlužníka jeho dluhy (půčky, úvěry, pohledávky a všechny závazky) nezanikají, ale automaticky se stávají součástí dědického řízení. V rámci pozůstalosti po dlužníkovi se tedy řeší nejenom jeho majetek (movitý i nemovitý), ale i všechny jeho dluhy a pohledávky.

Dluhy po rodičích pak dědí oprávnění dědicové. Ti mají dvě možnosti:

 • Celé dědictví a tím pádem i dluhy přijmout
 • Celé dědictví a tedy i dluhy odmítnout

Není možné, abyste zdědili pouze majetek a pohledávky ne. Také ale současně není možné, abyste platili víc, než kolik zdědíte. Zákon pamatuje i na to, aby vás případné dědictví nezruinovalo. Takže když po rodičích zdědíte nějaký majetek a současně musíte zaplatit i jejich dluhy, pak vaše zodpovědnost za dluhy po zemřelém nebo po rodičích je stanovena jen do výše dědictví.

Dluhy po zemřelém manželovi

Pokud zemře pouze jeden z rodičů, pak se dědictví řeší úplně stejně. V takovém případě po zemřelém manželovi dědí manželka a jeho děti rovným dílem. Veškerý majetek, který se stává součástí dědictví, pak může být každým z dědiců odmítnut.

Diskuze, názory a zkušenosti:

4 komentáře k “Dluhy po rodičích”
 1. Karoílna napsal:

  Dobrý den, ráda bych se vás zeptala, co mám dělat s dluhy. Moji rodiče zemřeli a já společně s mým bratrem a sestrou máme zdědit jejich dluhy. Bohužel se rodičům na konci života podařilo nasekat opravdu velké dluhy a já teď nevím co s tím? Jaké kroky mám podniknout abych to za ně nemusela platit? Děkuju

  • Ale přesně toto je popsáno v článku. Pokud máte zdědit dluhy po rodičích, tak máte možnost dědictví odmítnout. Platí, že dědic odpovídá za dluhy zůstavitele do výše nabytého dědictví a pouze za přihlášené pohledávky věřitelů.
   Dědictví po rodičích pak můžete jako celek odmítnout i s dluhy. Buď tedy přijmete dědictví a zaplatíte ze získaného majetku dluhy (pokud by byly vaší než získaný majetek, pak nic doplácet nemusíte). Nebo celé dědictví odmítnete jako celek.

 2. P.K. napsal:

  Zdravim, chtel bych se zeptat, jestli nevite, jak to bude v novem obcanskem zakoniku? Maji tam byt nejake zmeny a zajimalo by me, jestli se dotknou i tohoto tematu..diky..

  • Ano změny tam mají být, ale vzhledem k tomu, že zákon zatím neprošel schválením a v rámci schvalování v parlamentu a v senátu ještě může být provedeno mnoho změn, nemá cenu zatím spekulovat o tom, jak to přesně bude. Nový občanský zákoník (pokud bude schválen) značne platit nejdříve od roku 2013 a možná i později, což je zatím poměrně dlouhá doba.