Dluhy domácností

Dluhy domácnostíVěděli jste, že dluhy domácností představují neuvěřitelných 1,138 biliónu korun? (to jsou téměř dvě třetiny toho, jaký má rozpočet celá Česká republika). Navíc dluhy domácností pořád a pravidelně rostou a v poslední době čím dál tím víc.

Dluhy domácností – za co dlužíme?

Největší dluhy mají české domácnosti na bydlení. Dluhy domácností na bydlení představují přibližně 65% z celkového zadlužení. Tento podíl se také za posledních pět let zvýšil téměř o 11%. Pokud se nebudeme dívat na celkový růst toho, kolik dlužíme, tak je určitě pozitivní, že domácnosti nedělají dluhy jen za účelem spotřeby. Ale že spíše investují do trvalejších hodnot, jako je právě bydlení.

Zajímavý článek:  Jak se vyhnout exekuci?

Další dluhy domácností jsou pak na běžnou spotřebu – 23,5 % 266,1 miliard. A zbytek dluhů jsou ostatní výdaje – 11,5%, 132 miliard.

Vývoj zadlužení domácností v ČR

V následujícím grafu můžete vidět vývoj zadlužení domácností od konce roku 2005. Zdrojem dat je ČNB (tedy Česká národní banka). Jednotlivé údaje výši dluhu domácností jsou vždy k 1. 1. v daném měsíci.

Dluhy domácností 2011

Jak jsou na tom dluhy domácností v ČR ve srovnání se zahraničím?

Ve srovnání se zahraničím, především s dalšími zeměmi v Evropě, jsou dluhy českých domácností spíše nízké. To je dáno především tím, že u nás masivnější nárůst zadlužení začal až po roce 2000, v 90. letech a i před tím, byly celkové dluhy českých domácností jen velmi nízké.

Zajímavý článek:  Dluhy na zdravotním pojištění

Náš tip – půjčka bez úroků: Půjčky bez příjmu ihned.

Partneři

Online žádost o půjčku