Dluhy na sociálním pojištění

Dluhy na sociálním pojištěníPro dluhy na sociálním pojištění neplatí základní promlčecí lhůta 3 roky, jako je tomu u všech běžných pohledávek. Podobně jako i pro dluhy na zdravotním pojištění, i pro ty na sociálním pojištění totiž platí prodloužená promlčecí doba. Ta je stanovena na 10 let.

Promlčení nedoplatku na sociálním pojištění

Pokud podnikáte a máte nějaké zaměstnance, tak je vaší zákonnou povinností odvádět sociální pojištění za všechny své zaměstnance. V případě, že nezaplatíte to, co máte, a nemusí se jednat nutně o úmyslné neplacení, stačí jen malá chyba při výpočtu. Může vám hrozit, že vám vzniknou dluhy na sociálním pojištění.

Zajímavý článek:  Dluhy poradna

Úředníci pak mají právo na provedení kontroly u podnikatele i po dlouhé době. Promlčecí doba je totiž deset let. Pokud se kdykoliv v průběhu této doby zjistí nějaká nesrovnalost, dluhy budou uznány u soudu, a podnikatel bude muset zaplatit nejenom dlužnou částku, ale i vysoké penále.

Dluhy na zdravotním pojištění

Podobná situace je i u zdravotního pojištění, kde je promlčení dluhů „pouze“ pět let. Rozhodně se tedy vyplatí mít všechny tyto odvody v pořádku, a také archivovat veškerou dokumentaci minimálně pět let (u zdravotního) a minimálně deset let u sociálního pojištění.

Zajímavý článek:  Jak předcházet exekuci?

Speciální akce: Půjčka 10000 Kč bez registrů nebo také: Půjčka na auto bez příjmů.

Online žádost o půjčku