Dluhy v manželství

Dluhy, které vznikly v době trvání manželství, byť je udělal jen jeden z manželů, patří oběma manželům. Toto se nemění ani po rozvodu. Nejlepším řešením v takovém případě je osobní bankrot.

Co je osobní bankrot

Osobní bankrot může většinou probíhá formou splátkového kalendáře, může však mít také podobu prodeje majetku. Splátkový kalendář schvaluje soud a povolí ho tomu, kdo nemá dostatečný majetek, ale má pravidelný příjem v takové výši, aby byl schopen splátky hradit. Dluhy musí mít nejméně u dvou věřitelů a během pěti let musí být schopný zaplatit minimálně třicet procent dlužné částky. Vyhlášením osobního bankrotu přestávají nabíhat penále a úroky a majetek nemůže exekutor zabavit.

Zajímavý článek:  Konec s dluhy už dnes?

Nezabavitelné minimum

Po dobu osobního bankrotu manželé žijí z nezabavitelného minima.. Všechny peníze, které vydělají, případně dostanou darem musí odevzdat věřitelům.

Společné dluhy

Nezáleží vůbec na tom, zda oba manželé o vzniklých dluzích věděli, nebo je jeden vytvořil bez vědomí druhého. Pokud dluhy překročí hranici únosnosti splácet a rodina je pod hrozbou exekuce, je nejlepším řešením přistoupit ke společnému oddlužení. Tam, kde za dluhy může jen jeden, záleží vždy na toleranci druhého, jak k celé situaci přistoupí. Osobní bankrot je však nejlepším řešením, které v případě řádného splácení zaručuje bezpečí před exekucí a nejpozději po pěti letech klid.

Zajímavý článek:  Dluhy pomůže vyřešit třeba kreditní karta

Rozvod nic neřeší

V případě, že by se manželé na oddlužení nedohodli a jeden z manželů by požádal o rozvod ještě před povolením osobního bankrotu, dostal by automaticky půlku dluhů, které třeba nadělal jeho manžel.

Online žádost o půjčku