Z finančního hlediska svatba ani rozvod nejsou formalita

Přibývá párů, které namísto svatebních zvonů volí soužití tzv. na psí knížku. Každý sám za sebe a na svůj účet. Na společné děti si nechávají soudem vyměřovat výživné, ať již sdílejí společnou domácnost nebo ne. Nalezneme však i takové páry, které svůj rozchod nedotáhly do konce a dnes, třeba i po řadě let, mají pocit, že na tom vlastně nesejde. Oba si žijí svůj život, mají svůj majetek, nové partnery, se kterými často i nové děti. Opravdu o nic nejde? Z finančního hlediska bohužel o mnoho.

Soužití bez oddacího listu

Žijete-li takto s partnerem, který nemá za sebou předchozí vztahy, svatbu a děti, jste na tom ještě relativně dobře. V nejhorším případě zůstanete jen odkázáni sami na sebe. Přicházíte o případný daňový bonus na manžela, vdovský důchod, atp. Jestliže jste však zvolili partnera s „nedořešenou“ minulostí nebo dětmi z předchozích vztahů, riskujete mnohem více. Dědici ze zákona jsou automaticky jeho potomci, a to i v případě, že se i po mnoho let vzájemně nestýkají. V takovémto případě si dejte dobrý pozor na to, aby bylo zcela jasné, že váš majetek je skutečně váš – schovávejte si účty a jiné doklady o zaplacení, neinvestujte do ničeho, co není psáno na vaše jméno.

Zajímavý článek:  Doložky přímé exekuční vykonatelnosti

Rozchod bez rozvodu

Už jste málem i zapomněli, že jste kdysi dávno v mladické nerozvážnosti řekli někomu své ano? Velká chyba!!! Jestliže se ženě žijící v takovémto teoretickém manželství, narodí dítě, otcem je automaticky její papírový manžel, a to včetně takové nepříjemnosti jako je vyživovací povinnost. Jestliže kdokoliv z nerozvedených partnerů udělá dluhy, jeho dávno zapomenutý manžel je automaticky spoludlužníkem – a žije-li v neposvěceném svazku s novým partnerem, postihne případná exekuce i jeho.

Online žádost o půjčku