Dluhy na zdravotním pojištění

Dluhy na zdravotním pojištěníJak je to s dluhy na zdravotním pojištění? Jak dlouho po vás zdravotní pojišťovna může vymáhat peníze a co je potřeba dát si pozor? Nabízíme základní informace o promlčení dluhu na zdravotním pojištění.

Promlčení dluh na zdravotním pojištění

Pro dluhy na zdravotním pojištění neplatí základní promlčecí doba 3 roky jako u většiny ostatních pohledávek. U zdravotního pojištění je stanovena lhůta 5 roků, během kterých může zdravotní pojišťovna požadovat soudní uznání pohledávky.

Zajímavý článek:  Dluhy domácností

Co se stane s dluhy na zdravotním pojištění potom?

Pokud si myslíte, že po pěti letech už nic platit nemusíte, tak jste na omylu. Po uplynutí promlčecí doby pěti let, sice už nemusí být dluh uznán soudem, ale pouze v případě že to budete požadovat. Pokud totiž zdravotní pojišťovna požádá soud o uznání dluhu i po pěti letech, tak soud pohledávku uzná a vy budete muset platit.

Pouze pokud byste u soudu podali námitku, že dluh je již promlčený, tak soud pohledávku neuzná. Bohužel si ale většina dlužníků, vůbec nehlídá, co kde dluží, a když se dluhy začnou řešit u soudu, tak raději nepřebírají poštu a vyhýbají se jakékoliv komunikaci. A tak často dochází k tomu, že i promlčený dluh je uznán soudem. A přitom by stačilo, abyste podali námitku a dluhy na zdravotním pojištění by soud neuznal.