Exekuce nemovitostí

Exekuce nemovitostíExekuce nemovitostí je jednou z možností, jak na vás exekutor může vymáhat to, co dlužíte. Pokud jste vlastníkem nějaké nemovitosti (dům, byt nebo třeba nějaký pozemek) a máte nějaké dluhy, nesplacené půjčky či jiné pohledávky, může vám hrozit práce exekuce nemovitostí.

Exekuce nemovitostí: Dům vám zabaví až jako druhý krok

Dříve bylo možné, aby exekutor nařídil provedení exekuce nemovitostí, kvůli jakémukoliv dluhu. Často se tak stávalo, že člověk, který zapomněl zaplatit jen malou částku, třeba jen stokoruny, se dostal do situace, kdy mu exekutor chtěl zabavit dům nebo byt i v hodnotě několika miliónů.

To se ale změnili již při poslední novele exekutorského zákona. Exekutor tak má povinnost nejprve zablokovat bankovní účet, a pokusit se získat dlužnou částku touto cestou. Teprve až když peněžní prostředky na bankovním účtu dlužníka nestačí na pokrytí celého dluhu, může být nařízena exekuce nemovitostí.

Zajímavý článek:  Manželovy dluhy – máte se jich bát?

Exekuce nemovitostí: Jak to probíhá

Na provedení exekuce si věřitel může najmout kteréhokoliv exekutora. Ten má právo zahájit exekuční řízení. Exekutor musí připravit návrh na provedení exekuce, který schvaluje příslušný soud.  Pokud soud žádost schválí, exekutor pak musí vyrozumět dlužníka o zahájení exekuce a sdělit mu, co se stane, pokud svůj dluh neuhradí v určené lhůtě.

Tady jsou důležité dvě věci:

 • Dopis, který vám exekutor pošle, se má za doručený, i když jej vůbec nedostanete (to umožňují české zákony). Pokud exekutor pošle dopis na místo vašeho trvalého bydliště, má se za doručený po uplynutí příslušné lhůty
 • Pokud dostanete informaci o zahájení exekuce, je nejlepším řešením ihned se spojit s exekutorem a to i v případě že nemůžete zaplatit celou dlužnou částku. Můžete tím ušetřit minimálně část nákladů, které by si vyžádali další kroky exekutora při provádění exekuce
Zajímavý článek:  Konec s dluhy už dnes?

Exekuce nemovitostí: O způsobu provedení exekuce rozhoduje exekutor

Způsob, jak bude exekuce provedena, je volbou exekutora. Ten si může vybrat, jestli provede exekuce na plat, nebo zvolí exekuce na bankovní účet. Zabavení nemovitostí by mělo být až jako druhý krok., pokud není možné pohledávky uspokojit z peněžních prostředků dlužníka.

Exekuce nemovitostí: Exekuční dražby

Pokud se exekutor rozhodne provést zabavení vašeho domu nebo jiné nemovitosti, musí oznámit provedení dražby této nemovitosti na příslušném portále, který provozuje exekutorská komora. Nesmí tedy dražbu vaší nemovitosti zatajovat. Nemovitosti se v rámci exekuční dražby prodávají zpravidla za 2/3 odhadní ceny.

Online žádost o půjčku

5 comments

 1. Muže exekutor nařídit prodej podílu v bytovem družstvu a prodej družstevniho bytu?

  1. Ano exekuce na družstevní byt (exekuce na prodej členského podílu v družstvu) je poměrně běžná záležitost, exekutor jí může nařídit.

 2. Dobrý den,syn měl účet u poštovní spořitelny,ale nestačil ho zrušit ,když byl vzat do výkonu trestu.Telefonicky jsem spořitelně oznámila a žádala proto o zrušení účtu.Prý to takto nejde a musí osobně na kterekoli poště zrušit sám osobně.V té době měl účet na 0. Nyní po dvou letech dluh za vypisy 7000.Dnes přišlo oznamení exekutora na vymáhání dlužné částky plus naklady řízení a exekuce n a celkem 37000.Já a múj bratr vlastníme nemovitost na dvě poloviny.Na dúm je hypoteka a věcné břemeno dožiti rodičů. Na jeho polovinu exekutor vyhlašuje dražbu prodeje .Zdá se mi nepřiměřená částka na prodej domu.Chtěla jsem začít po troškách splácet,než se bratr vrátí 2/2012 a bude moci splácet sám,ale prý to nijak nezabrání dražbě.Je nějaká šance se proti prodeji bránit?.Děkuji za odpoved

  1. Můžete se zkusit domluvit s exekutorem na úhradě celé dlužné částky nebo na nějaké formě splátkového kalendáře. Pokud na to nepřistoupí, dům opravdu může jít do dražby (resp. ta polovina, která patří vašemu bratrovi.)

 3. Dobrý den,
  chceme kupovat byt, ale ve výpise z katasru je na byt narizena exekuce, ale byt byl pred dvema lety prodan v exekuci a doposud pronajiman. na LV je vyse pohledavak cca 30mil. na puvodniho majitele. novy majitele, kteri byt prodavaji rikaji, ze se puvodni majitel odvolal, a proto je na ktastru porad narizena exekuce. Pokud ale nebude vymazana byt kupovat nebudeme, tak cekame. nevite prosim jak postupovat? navic jsme na byt dali jiz malou zalohu…dekuji

Comments are closed.