Exekuce na bankovní účet

Exekuce na bankovní účetVíte, kolik vám musí zůstat peněz, pokud je nařízena na exekuce na bankovní účet? A co dělat pokud vám exekutor zablokuje všechny peníze a vy nemáte ani korunu? Jak se můžete bránit?

Exekuce na účet v bance

Při provádění exekuce (tedy vymáhání nezaplaceného dluhu, neuhrazené půjčky či jiné pohledávky), má exekutor několik možností, jak z vás dostat peníze:

  • Exekuce na plat (nebo jiné příjmy) = může vám být zabaveno vše, co si vyděláte. Jediné co vám zůstává, je nezabavitelná částka. Exekuce může být provedena i na důchod, podporu pro nezaměstnané, přídavky na děti a jiné dávky
  • Exekuce na bankovní účet = exekutor také může nařídit bance, aby vám zablokovala peníze na účtu až do výše jeho pohledávky
  • Exekuce majetku a nemovitostí = exekuce také může být provedena zabavením movitého majetku nebo nemovitostí

Co vám musí zůstat u exekuce na BÚ

Pokud exekutor nařídí provedení exekuce na bankovní účet, jediné peníze, které vám musí zůstat je částka, která odpovídá dvojnásobku životního minima. (podívejte se jaké je životní minimum 2011).  Toto platí i pro exekuce na bankovní účet.

Zajímavý článek:  Co může zabavit exekutor?

Dříve se stávalo, že exekutor zablokoval účet v bance, a dlužníkovi nezůstala ani koruna. Již od poslední novely zákona, má ale dlužník nárok na to, aby si z bankovního účtu vybral částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima, tedy 6252 Kč. Tyto peníze z účtu v bance, ale můžete vybrat pouze jednou za celou dobu trvání exekuce.

Není to tedy tak, že byste si každý měsíc mohli vzít tuto částku. Peníze dostanete pouze jednou. Stejné pravidlo pak platí, i když vám exekutor přijde zabavit věci k vám domů- Pokud zde máte nějaké peníze v hotovosti, pak vám exekutor musí ponechat stejnou částku 6252 Kč a zbytek může zabavit

Exekuce na bankovní účet a plat současně

Toto je asi nejhorší situace, která může dlužníka potkat. V zaměstnání mu zabaví část platu, a zůstane mu pouze nezabavitelná částka, kterou zaměstnavatel pošle na bankovní účet.

Pokud ale exekutor nařídí provedení exekuce i na bankovní účet, dlužník se k tomu co, mu zůstalo z platu nedostane. Hodně lidí, co se dostane do problémů s dluhy, nevěří tomu, že jim opravdu nic nezůstane. Každý si myslí, že má nárok na nějaké minimální peníze, které mu musí vždy zůstat. Ale není tomu tak.

Zajímavý článek:  Jak předcházet exekuci?

Exekuce na bankovní účet = nic vám nezůstane

Tyto situace již několikrát řešil i ochránce lidských práv v ČR (ombudsman) a zatím nedošlo k žádné změně. Situace je prostě taková, že pokud je u vás současně exekuce na bankovní účet a exekuce na mzdu, tak jediné na co máte ze zákona nárok, je právě těch 6252 Kč, ale pouze jednou. Pokud by exekuce na bankovní účet trvala třeba i půl roku, tak na žádné další peníze nemáte podle zákona nárok.

Jediné řešení je vybrat z účtu 6252 Kč a následně se domluvit se zaměstnavatelem, že vám zbylé peníze z platu dával v hotovosti nebo posílal složenkou.

Náš tip – půjčka bez úroků: Půjčka hned na ruku.

Online žádost o půjčku

56 comments

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi může exekutor zablokovat bankovní účet kvůli dluhům, které má můj syn. Je mu 22 roků a bydlí pořád u nás v bytě. Půjčil si nějaké peníze a nezvládá to splácet a nyní to s ním už řeší exekutor. Zajímalo by mě, jestli jsem odpovědná za dluhy svého syna a jestli mi exekutor může zablokovat bankovní účet nebo zabavit i něco jiného?

    1. Pokud je váš syn již plnoletý, pak nemáte žádnou zodpovědnost za jeho dluhy. Odpovědnost rodičů za dluhy dětí končí ve chvíli, kdy děti dosáhnou plnoletosti. Takže pokud na jeho půjčce nejste vedená jako spoluručitel, exekutor proti vám nemůže nijak postupovat. Nemůže nařídit ani exekuci na bankovní účet ani exekuci na plat.

      Trochu jiná situace je u exekuce majetku. Exekutor může přijít zabavit majetek vašeho syna, který bydlí u vás v bytě. Je možné, že v takovém případě se pokusí zabavit i nějaký váš majetek. Obrana proti tomu je, že pečlivě sepíšete vše, co exekutor zabavil a co je vaše, tento seznam si od exekutora necháte potvrdit a následně se budete bránit podáním vylučovací žaloby

    2. no ja dostal minulej rok za nezaplacenou pokutu 22000kc exekuci na ucet..prislo mi tam 16000kc vyplata nic jsem si dotedka nemohl vybrat..vlozil jsem tam uz 9000..ucet porad zablokovanej a v bance dneska mi rekly ze cekaji az exekutor si penize strhne..to mam jako cekat pul roku nebo nevim …zivotni minimum mi ani nedaly!!!a to mi v klidu v bance dneska rekly ze mi drzi 11000ale mam je blokle..tak co stim mam delat..samozrejme penize si posilam na jinej ucet ale nevim si rady stimhle to tam muzu porad davat penize a ucet budu mit bloklej az ono se nekomu bude chtit?diky za odpoved

      1. Nejlepší bude obrátit se přímo na konkrétního exekutora a zjistit od něj, proč vám zatím pořád blokuje účet. Pokud tomu ale správně rozumím, pokuta byla 22.000 korun, a vy jste na účet vložil 16 + 9 tisíc = 24.000 korun. V tom případě byste měl mít možnost disponovat s částkou, která je nad rámec exekuce. Tyto peníze vám banka nesmí zadržovat. Záleží, ale na jakou částku byl konkrétně vystaven exekuční příkaz.

  2. dekuju za odpoved..byl jsem znova v banece a zjistil jsem coz mi minule nerekly ze mi ty penize zadrzujou ale porad tam jsou,protoze exekutor mi ty penize bere i ze mzdy coz si ja musim zjistit u ucetni protoze tenhle mesic si odecetly 16000kc a par lidem se uz stalo co vim ze si vezmou jeste vic a pak cekaji az se lidi ozvou..no budu to resit pristi tejden ale divim se tomu ze v bance mi to napoprve takhle nevysetlila..

  3. dobry den,take mam problem s tim ze mi prisla exekuce na 19tis.a zablokovali mi ucet,potrebovala bych radu ze si sehnat pujcku na ten dluh?

  4. Dobrý den,

    mám na svém účtě čerstvou exekuci na 22.000 Kč.Chtěla bych se zeptat,zda když si založím bankovní účet u jiného peněžního ústavu,zda mohu dostat exekuci i na jiný mnou založený účet.Děkuji za odpověď.

    1. Ano, to že si založíte účet u jiné banky, vás neochrání. Sice to neznamená, že budete mít ihned exekuci i na tento účet, exekutorovi může chvíli trvat, než zjistí, že jste si založila nový bankovní účet, ale dříve nebo později vám zablokuje i tento účet.
      Jediné řešení je nechat si výplatu posílat v hotovosti nebo se domluvit třeba s někým z rodiny, že si budete posílat peníze na účet k němu a co nejdříve stávající dluh vyrovnat.

  5. Dobrý den,
    zemřela nám tchýně.. nechala po sobě dluhy, které jsme obratem zaplatili, abychom mohli požádat o prominutí penále, které nám prominuli. Do dědického řízení se nikdo jiný nepřihlásil. Posléze nám přišlo od exekutora, že měla tchýně exekuci kvůli již zmíněným dluhům a že to přešlo z ní na její děti a že po nás chce 50 000 za provedenou exekuci. Dali jsme to právníkům a k soudu a soud jsme vyhráli. Exekutor nemá nárok.. To bylo někdy v roce 2008.. 21.4.2011 jsme zjistili, že všichni pozůstalí mají exekuci na BÚ. A každý jinou částku. Dohromady asi 100 000. Volali jsme exekutorovi a dluh je prý 42 000 Kč. A to bez jakéhokoliv upozornění. Exekuční příkaz nám prý přijde tento týden. Nějaké peníze se již strhly, ale prý to musíme zaplatit celé a pak se teprve domáhat práva. Jde se vůbec nějak bránit?

    1. To že máte exekuci na BÚ ještě neznamená, že vám exekutor peníze zabavil. Postup je zde takový že exekutor může požádat banku o zablokování částky na vašem účtu, ale to ještě neznamená, že se peníze strhnout. Pokud máte rozhodnutí od soudu, že exekutor nemá nárok na náhradu za provedení exekuce na vaší tchýni, tak je nutné se bránit soudní cestou. Obávám se ale, že bez podrobnější znalosti celého případu vám nejsem schopni přesněji poradit. Nejlepší asi bude celou věc konzultovat s právníkem, se kterým jste věc řešili již poprvé.

  6. Dobrý den,když založím synovi (2 roky) BÚ a já si tam nechám zasílat mzdu,může i na tento účet přijít exekuční příkaz jako zakonnému zástupci?Děkuji

    1. Obecně by majetek syna měl být z exekuce vedené proti vám vyloučen. Ale v tomto případě se jedná o jasné obcházení práva. To znamená, že exekutor i tak může nařídit exekuci na tento bankovní účet. Sice byste mohla podat vylučovací žalobu, ale domnívám se, že soud by ji v tomto případě zamítnul. Jistější bude, když si peníze necháte posílat složenkou na poštu. Tam vám exekuce určitě nehrozí. Pořád je tu ale možnost že exekutor nařídí exekuci na plat přímo u zaměstnavatele.

      1. dobry den mam take takovy problem ale stim ze tam budu posilat soc. davky j je to je to potom stejne .jedna se o pridavky, pispevek na byd.a socialni priplatek

  7. Dobrý den,včera jsem si chtěla vybrat peníze z účtu a nebylo to možné.Pak jsem si na poště vyzvedla příkaz na exekuci přikázáním pohledávky z účtu u peněžního ústavu.Od prvního ledna tohoto roku jsem nezaměstnaná,matka samoživitelka a všechny dávky,které pobírám(v nezaměstnanosti,přídavek na dítě,brigáda)činí cca 5 200,-Kč.Vybrat alespon jednou to životní minimum(v mém případě vlastně vše co tam mám)?Jsem v situaci,že nemám ani korunu a nemám ani nikoho,kdo by mi pomohl.Do zaměstnání bych měla nastoupit v následujícím měsíci.Prosím Vás touto formou o radu. Jirásková

    1. Pokud je nařízena exekuce na bankovní účet tak máte podle zákona právo vybrat si z bankovního účtu dvojnásobek životního minimu (tj. částku 6252 Kč). Pokud tam nemáte tolik peněz tak si pochopitelně můžete vybrat jen to, co tam máte. Výběr může být proveden pouze 1x po dobu trvání exekuce. Obraťte se tedy na svou banku, aby vám tento výběr umožnila.

  8. Dobry den,

    od 11.5. 2011 mam blokovan ucet na castku cca 20 000,-, vyse pisete, at se dotycny s blokovanym uctem v tu chvily bez jakychkoliv prostredku obrati na svoji banku a pozada ji o vyplaceni prave 2x zivotniho minima. Jakou roli v tomto pripade hraje banka? V jakem pravu tam dnes mohu zajit a o tuto castku pozadat?

    1. Pokud je nařízena exekuce na bankovní účet, má povinný (dlužník) podle zákona právo vybrat si ze svého bankovního účtu částku ve výši dvojnásobku životního minima a banka mu tento výběr musí podle zákona umožnit (za předpokladu že je na bankovním účtu dostatek prostředků)

      Konkrétně se jedná o Zákon č. 99/1963 Sb. (Občanský soudní řád), § 304b písmeno 1 a 2

      1. Dekuji, za radu, chci se zeptat jeste na jednu vec.
        U banky mam zrizen kontokorent, tedy dovolene precerpani uctu. V dobe vydani exekuce, byl kontokorent vycerpan a z duvodu obstaveneho uctu nemohl byt dorovnan, v tu chvily vzniklo nedovolene precerpani, tzn. ucet sel do minusu.
        Nasledne jsem byl pokutovan ne zrovna malou castkou, muj dotaz zni zda se mohu teto pokuty nekde pozdeji domoci. Tusim, ze to bude psano ve slouve o kontokorentu, ale priznam se, ze se v pravnich formach tezko orientuji.

      2. Obávám se, že domáhat se úhrady pokuty se nemůžete. Banka má toto 100% ošetřeno ve smluvních podmínkách. To, že vám vznikla exekuce, banku defacto nezajímá. Stejně tak se nemůžete domáhat úhrady “škody” po exekutorovi, protože ten postupoval v souladu se zákonem. Podobné případy se již několikrát řešily. Nemáte žádný zákonný důvod domáhat se úhrady této pokuty. Soud by takovou žádost automaticky zamítnul.

  9. no ja uz konecne mam zaplacenou exekuci ale banka mi porad blokuje ucet cc 19000 coz dluh uz mi strhly ze mzdy a cinil 12000.exekutorce se nemohu dovolat.ci se zepat kolik ma exekutor casu na odblokovani meho uctu?uz je to14dni co jim dorazily posledni penize na splatku dluhu

    1. To, že jsou na účtu peníze, neznamená, že exekuce proběhla. Banka pošle peníze exekutorovi až ve chvíli, kdy jí exekutor předloží pravomocné rozhodnutí soudu. Váš exekutor tedy v tuto chvíli pravděpodobně čeká na rozhodnutí soudu, nebo až rozhodnutí nabyde právní moci. Zákon žádné konkrétní lhůty neurčuje. Na stav se můžete informovat u exekutora, nebo u příslušného soudu.

  10. Dobrý den,
    chci se zeptat bratr se na trvalé adrese nezdržuje a má nahlášenou adresu u mě je možné že přijde ke mě exekutor a bude mi zabavovat můj majetek?děkuji Petra

    1. Ano, možné to je. Pokud by se ale pokusil zabavit majetek, který patří vám, můžete se bránit tím, že doložíte doklady o vlastnictví tohoto majetku. Pokud je ale již nemáte, tak sice můžete podat k soudu vylučovací žalobu, ale tam už je šance na úspěch mnohem menší.

      Pokud se u vás bratr dlouhodobě nebydlí tak můžete podat návrh na zrušení trvalého bydliště. Podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel § 12:

      (1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů, nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností, anebo na návrh oprávněné osoby, zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části (např. bytu nebo obytné místnosti), jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana, a neužívá-li občan tento objekt.

      Pokud tedy chcete Vašeho bratra z trvalého pobytu odhlásit, zajděte na příslušný úřad jakožto oprávněná osoba požádejte o zrušení trvalého pobytu.

  11. Chtěla bych se zeptat mám přítele a hrozímu exekuce má trvalou adresu jinde a doručovací adresu má ke mě chci se zeptat zda můžou sebrat majetek i mě nebo zda jdou jen na trvalou adresu díky moc předem za odpověď

    1. Pro provedení exekuce na majetek, trvalé bydliště nehraje příliš velkou roli. Exekutor může ze zákona provést exekuci tam, kde se dlužník zdržuje. To znamená, že pokud se přítel zdržuje u vás, a exekutor o tom bude vědět (což může na základě doručovací adresy) tak může přijít zabavit majetek i k vám do bytu. Vaše věci by ale zabavit neměl, budete ale muset prokázat jejich vlastnictví.

  12. Jak se dá zjistit důvod exekuce, popř. kdo exekuci provedl, když banka odmítá sdělit informace. Týden máme zablokovaný účet, nic nikomu nedlužíme a o ničem nevíme, kdo by to mohl udělat. Je to šílené když vlastně si nejste ničeho vědomi a nikde se nedovoláte práva na to základní = informace.

    1. Banka by vám měla sdělit jméno exekutora, který exekuci nařídil. (banka defacto vůbec nemusí vědět, o jakou se jedná pohledávku. Jedná na pokyn exekutora a ten jí tuto informaci nemusí sdělovat, informaci o tom, který exekutor blokaci účtu nařídil banka má).

      Dále také, před tím než je nařízena exekuce tak probíhá soud, měli byste tedy mít vyrozumění od soudu (např. platební rozkaz, rozhodčí nález nebo exekutorský zápis). Samotnou exekuci pak také vždy schvaluje soud, měli byste mít tedy i toto vyrozumění.

      Další možnost je pak centrální registr exekucí, který provozuje Exekutorská komora ČR (viz. http://ceecr.cz/, vyhledávání je ale placené)

  13. Dobrý den, byla mi nařízena exekuce vy vysi 181 tisíc na BÚ, ted jsem nastoupil do zamestnání a vyplatu si chci posílat k sestře,kterí se ovšem bojí, že exekuci nařídí i jí..potřebuju vědět zda hrozí tato hrozba či nikoliv poněvadž má dítě a chodí jí tam mateřská a nesmělo by se toto stát..Předem děkuji za odpověd prosím napište mi na výše uvedený mail. Košárek

    1. Pokud Vaše sestra nemá k vaší pohledávce nějaký vztah, tak jí exekuce na bankovní účet nařízena být nemůže. Pokud ale exekutor zjistí, že si posíláte účelově peníze na cizí účet jen proto, abyste se vyhnul nařízené exekuci, tak vám pochopitelně nechá nařídit exekuci na plat, nebo to také může být považováno za maření úředního rozhodnutí.

      1. tím pádem pokud tomu dobře rozumím, tak mi může být udělena exekuce na plat přímo u zaměstnavatele, ale co se týče sestry účtu s nim nemohou disponovat nijak nebo ho zablokovat? jde mi jen o to aby právě neměla z toho nějaký problém.Děkuji moc Košárek.

      2. Exekuce na bankovní účet se řídí ustanoveními uvedenými v zákoně č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, konkrétně pak § 303 – 311. V nich je jasně uvedeno, že soud může nařídit provedení exekuce na bankovní účet (Přikázání pohledávky z účtu u peněžního ústavu) pouze na účet dlužníka. Exekutor sám o sobě nemůže nařídit exekuci na žádný bankovní účet, ale pouze soudu podává návrh na provedení exekuce, a soud ho schvaluje.

        Pokud by se exekutor pokusil požádat o provedení exekuce, na jiný bankovní účet než je účet dlužníka, pak by soud takový návrh měl automaticky podle výše uvedeného zákona zamítnout. Takže z tohoto vyplývá, že účet vaší sestry nemůže být exekučně postižen.

        Poznámka: pokud by se ale exekutorovi podařilo u soudu prokázat, že si posíláte peníze na cizí účet pouze z toho důvodu, že se chcete vyhnout exekuci (což je poměrně složité), mohlo by to být ze strany soudu klasifikováno jako maření rozhodnutí soudu, za což by vám eventuálně mohla hrozit příslušná pokuta.

  14. Dobrý den, můj přítel má dluhy a již mu zmrazily jeho účet a tak si nechal posílat peníze ke mně, nemá žádné dispozeční právo vybírat či nějak hýbat s mým účtem. Nejsme ani manželé jen spolu chodíme a mě zajímá zda mohou exekutoři nějakým způsobem na moje peníze které již na účtu mám. děkuji ps:spěchá

  15. Dobrý den,byla mi nařízena exekuce na BÚ,jsem samoživitelka .Přišla mi dnes nemocenská,mohu si jít do banky a bude mi vyplacena nějaká částka.Nemám z čeho zaplatit nájem a inkaso.Je to jedinný příjem.Děkuji Kadlecová

    1. Pokud máte nařízenou exekuci na bankovní účet, tak podle zákona máte nárok na jednorázový výběr dvojnásobku životního minima (tj. 6252 Kč). Výběr této částky vám banka musí umožnit, i když máte zablokovaný účet. Vybrat si ale můžete jen jednou. Musíte se tedy domluvit, aby vám peníze chodili jinam než na tento účet (např. poštou na složenku nebo třeba v hotovosti)

  16. Dobrý den jsem samoživitelka momentálně na ÚP byl mi exekutorem zastaven účet, aniž by mi byl doručen dopis o nařízené exekuci, má na to právo? a mohu se nějak ještě bránit? děkuji za rychlou odpověď, momentálně jsme se synem úpln bez prostředků.Krejčová

    1. U blokace účtu je postup takový, že exekutor nejprve zablokuje účet v bance a teprve následně posílá vyrozumění dlužníkovi. Je to z toho důvodu aby předešel tomu, že by dlužník z daného účtu vybral peníze. Měla jste ale již dříve dostat nějaké vyrozumění od soudu (např. platební rozkaz, nebo jiné vyrozumění ve věci pohledávky). Nyní můžete oslovit exekutora a pokusit se s ním dohodnout na nějakém řešení, uhrazení pohledávky nebo splátkovém kalendáři.

      1. takže nemůžu už vlastně nic, na internetu jsem našla že si můžu vybrat dvojnásobek životního minima, kde o to mohu zažádat? děkuji ještě jednou!

      2. Přímo u banky, banka je vám podle zákona povinna umožnit výběr této částky. Asi se budete muset obrátit přímo na některou pobočku (nejlépe tam kde máte vedený účet).

  17. Mockrát vám děkuji snad uspěju! Děkuji

  18. Ještě by mě zajímalo, já mám nárok na dvojnásobek životního minima o to si požádám, mám tříletého syna, mohu žádat i za něj? děkuji za odpověď

  19. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Mám exekuci na plat a skoro to mám již zaplaceno. Nedávno mi přišla ještě jedna exekuce na BÚ a ještě jednou na plat. BÚ se snažím vyrovnat z mínusu a splácím to tam, ale jak to je když mi skončí exekuce na plat. To mi naběhne ta nová exekuce nebo zůstane jen zablokovaný BÚ kde to pomalu splácím.

    1. Záleží na tom, jestli je exekuce na BU a exekuce na plat nařízena kvůli stejné pohledávce. Pokud ano, tak bude i nadále probíhat exekuce na plat. U exekuce na bankovní účet se daná částka strhne až poté, co je k dispozici a exekutor požádá soud o provedení výkonu rozhodnutí. Pokud by se jednalo o stejnou pohledávku a měl jste část prostředků uhrazenou srážkami ze mzdy, tak se pak můžete s exekutorem, aby si zbytek strhnul z bankovního účtu.

  20. Jak má člověk v dnešní době fungovat bez BÚ? Když mu exekutor zastaví učet exekucí není možné cokoliv přes něj platit. V dnešní době jsou i místa kam jinak než převodem nezaplatíte. Jsou dokonce i místa která vám jinak než na BÚ penize nevyplati. praxe je taková že vám exekutor učet zastaví a banka ho do měsice uplně zruší. Co pak má člověk dělat ? Je nějaké vychodisko?

    1. Na podobný dotaz asi není žádná rozumná odpověď. Pokud máte dluhy a je nařízena exekuce, exekutor vám bankovní účet může zablokovat. Jaké je řešení? Nedělat dluhy, které nejste schopen splácet.

      Nebo si můžete založit účet u nějaké zahraniční banky. Obávám se ale, že ani zaměstnavatel vám nebude chtít posílat peníze na zahraniční bankovní účet (stojí to poměrně dost peněz).
      Nebo si můžete nechat posílat peníze na účet nějakého známého, na ten exekutor nemůže. Nebo se můžete s exekutorem domluvit na nějaké jiné formě úhrady dluhů.

  21. dobry den chcu se zeptat dostala jsme egzekuci na ucet pobiram invalidni duchod7490 jinak vubec nic jsme sama co muzu delat kdyz z uctu me nejde vybrat nic mam na neco narok dekuji moc

  22. Dobrý den.Vým,že mám nařízenou exekuci na plat.Je to delší dobu a také delší dobu jsem bez práce.Nyní bych měl nastoupit do zaměstnání.Chci se zeptat,zda-li exekutor ihned zjistí,že jsem zaměstnán.A zda-li je možné se s exekutorem domluvit na zrušení exekuce pokud se s ním domluvím na splátkovém kalendáři.A Ještě jeden dotaz.Je možné zjistit přesně kde,kolik a za co dlužím?Chci se zbavit všech dluhů,které mám,ale nevím kde začít.Předem děkuji za odpověď.

    1. Záleží, kdy vám byla exekuce na plat nařízena. Pokud to bylo ještě před tím, než jste byla na úřadu práce, tak to máte uvedené i v papírech od posledního zaměstnavatele, takže se o tom nový zaměstnavatel dozví ihned. S exekutorem se domluvit na splátkovém kalendáři můžete, záleží ale na tom, o jaký se jedná dluh (pokud například dlužíte několik stovek tisíc a nabídnete mu jen malé splátky, tak na to velmi pravděpodobně nepřistoupí. Exekutoři většinou požadují úhradu alespoň 1/3 dluhy ihned a pak jsou ochotní přistoupit na splátkový kalendář).

      Zjistit kde máte jaké dluhy = můžete to zkusit u soudu v místě trvalého bydliště, tam zjistíte, jestli proti vám není vedená nějaká žaloba nebo jestli nebyl vydán platební rozkaz. Další možností je centrální registr exekucí, který provozuje česká exekutorská komora viz http://www.ceecr.cz

  23. dobry den,,chci se jen zeptat dostala jsem exekuci,,v hodnote 28000kc,,bohuzel ne moji vinou,,jen sem hloupe naletela,, podepsala smlouvu,,a pozdeji se dozvedela ze to nebylo placene.jsem na materske dovolene nemam opravdu nikoho kdo by mi pomohl,,a take vim ze ty penize z toho cloveka nedostanu.. ,,zastavili mi ucet a ja nemam ted z ceho zit,,prosim vas porad te mi co mam proti tomu vsemu delat,,momentalne sem opravdu bez koruny,,kdyz zajdu do banky,,kde mi zastavili ucet opravdu bez problemu mi vydaji 6252kc?chodi mi tam jen pouze materska ktera cini 7600.zastavili mi to ted v pondeli,,a v tu dobu mi tam mela prijit i materska,,neni na to nejaky zakon ze tam musi prijit vic takovych penez a az potom mi vydaji 6252kc?jen jednou?jeste jednou dekuji za odpoved..

    1. Podle zákona máte při exekuci na bankovní účet nárok na jednorázový výběr dvojnásobku životního minima. Musíte se tedy obrátit na pobočku své banky a tam tuto částku požadovat. Dále si pak musíte nechat rodičovský příspěvek posílat buď složenkou na poštu, nebo na bankovní účet nějaké jiné osoby.

  24. dobry den rad bych se zeptal,mam exekuci jak na ucet v bance tak i na vyplatu u zamestnavatele.je mozne se domluvit s exekutorem o odblokovani uctu?penize si ztrhavaj primo z vyplaty a zbytek si nechavam posilat k brachovi.z meho uctu si nemaji co ztrhnout.

    1. S exekutorem se na tom domluvit můžete – je ale na něm jestli s tím bude souhlasit. Povinnost k tomu nemá. Zákon toto nijak neupravuje, jediný paragraf, který se tohoto týká je:
      Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, § 306:
      (1) Nařízení výkonu rozhodnutí se vztahuje až do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství na pohledávku povinného z účtu ve výši, v jaké byly na účtu peněžní prostředky v okamžiku, v němž bylo peněžnímu ústavu doručeno usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí, jakož i na pohledávku z účtu, která vznikla tím, že na účet došly peněžní prostředky dodatečně, nejpozději však do šesti měsíců ode dne, kdy bylo peněžnímu ústavu doručeno

      Tedy že po šesti měsících by měla být exekuce na bankovní účet ukončena

  25. Dobrý den,přišla jsem ze dne na den o děti. Manžel mi bránil ve styku a přesto dostal díky korupci děti do své péče.
    Byla jsem bez financí a i přestože jsem děti viděla pouze dvakrát do roka jsem měla plati alimenty. Nyní na mne dal manžel exekuci,která proběhla již v v porsici. o ničem jsem nevěděla. Včera mi zablokovali účet a až po té mi přišly dokomenty kdy byla exekuce již12.12.2010.
    Jak je možné,že částka se srále zvyšovala a až po druhé exekuci s velkým navýšením mne poslali doporučený dopis.

    1. Neznám podrobnosti vašeho případu, ale pokud máte nějaký dluh, tak se dlužná částka stále zvyšuje o úroky z prodlení a dále se může navyšovat o další náklady – za soud, náklady exekutora atd.

Comments are closed.