Exekuce majetku

Exekuce majetkuJaké jsou možnosti exekutora při provádění exekuce majetku? Jaké věci vám může zabavit a jaké vám naopak musí ponechat? A jak se bránit pokud je exekuce provedena na něco co vám nepatří? Podívejte se na tento článek a dozvíte se více.

Exekuce majetku – co vám nesmí exekutor zabavit

To co exekutor nesmí zabavit při provádění exekuce majetku (tedy při zabavení toho co vám patří), definuje příslušný zákon. Mezi věci, které nesmí být zabaveny, patří především následující:

  • Exekuce majetku nesmí postihnout věci, které jsou nezbytně nutné k uspokojování základních hmotných potřeb nebo které dlužník potřebuje k výkonu své práce
  • Také nesmí dojít k zabavení majetku, jehož prodej by byl v rozporu s morálními pravidly

Toto je ale poměrně hodně obecné vymezení, které by si každý (exekutor i dlužník) mohl vykládat podle toho, jak se mu to zrovna bude hodit. Proto zákon, podle kterého je prováděna exekuce majetku dále upřesňuju:

  • Nesmí být zabaveny věci, jako je oblečení, a obvyklé vybavení domácnosti
  • Exekutor vám také nemůže vzít třeba snubní prsten, nebo předměty podobného typu
  • Dále vám také musí zůstat zdravotní potřeby, které ten kdo dluží, potřebuje vzhledem ke svému zdravotnímu stavu (třeba kolečkové křeslo u zdravotně postiženého)
  • Exekutor vám také při provádění exekuce majetku musí ponechat peníze v hotovosti do výše 6252 Kč (tedy dvojnásobek toho jaké je životní minimum)
Zajímavý článek:  Dluhy pomůže vyřešit třeba kreditní karta

Exekuce majetku u podnikatele

Pokud je prováděna exekuce majetku u podnikatele, pak podle zákona nesmí být zabaveny ani věci, které daný podnikatel potřebuje k provozování své firmy nebo živnosti. Jedinou výjimkou jsou ty předměty, na které je zástavní právo (mohlo by se jednat třeba o vybavení provozovny, které podnikatel zastavil v bance nebo jinde při žádosti o úvěr)

Speciální akce: SMS půjčka bez registr nebo také Půjčka na auto.

Co tedy podléhá exekuci?

V zákoně není detailně vyjmenováno, co vše může a nemůže exekutor zabavit. Podívejme se tedy na pár příkladů:

  • Barevná televize = pro někoho by to mohla být věc základní osobní potřeby, ale soud vnímá věci osobní potřeby jako opravdu jen ty nezbytné k přežití. A tam televize opravdu nepatří
  • Gauč a křesla = ani ty nejsou považována za nezbytně nutná k životu. Jediné co vám z podobného nábytku nesmí exekutor zabavit je postel (vaše a dalších členů vaší rodiny)
  • Pračka = pračka se ale naopak považuje za věc, kterou každý nutně potřebuje, bývá tedy vyloučena z exekuce majetku
  • Nádobí v kuchyni = i to by vám mělo zůstat, stejně jako třeba povlečení, topení, palivo (pokud si topíte sami, stůl a židle (i když u těch je řešeno, že jen tolik, kolik je členů domácnosti)
Zajímavý článek:  Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti

Kromě věcí základních a nezbytně nutných pro přežití vám může exekutor v rámci exekuce majetku zabavit téměř vše.

Online žádost o půjčku

19 comments

  1. Dobrý den, moje manželka má několik půjček od banky. Momentálně je doma a pečuje o naši dceru, která je tělesně postižená a je na vozíku. Já jsem před několika týdny přisel o práci, protože moje firma zkrachovala a tak mám jen podporu a hledám si nové zaměstnání. Díky tomu, že nyní nemáme skoro žádné příjmy, nezvládáme splácet naše dluhy, a už to došlo tak daleko, že nám hrozí exekutor a exekuce majetku.
    Od státu jsme nedávno dostali příspěvek na zakoupení auta pro naši postiženou dceru. Chtěl bych se zeptat, jestli se exekuce majetku bude vztahovat i na toto auto, které naše dcera nutně potřebuje?
    Děkuji za odpověď, Milan

    1. Obecně platí, že z exekuce majetku jsou vyloučeny zdravotnické potřeby a jiné pomůcky, které dlužník nutně potřebuje vzhledem k jeho zdravotnímu stavu. To se týká třeba i vozíku pro invalidy nebo právě auta, které jste zakoupili pro tělesně postiženou dceru. Proto vám doporučujeme, abyste v případě exekuce podali vylučovací žalobu. Pokud by se exekutor pokusil zabavit i toto auto, tak by mělo stačit obrátit se na soud s vylučovací žalobou a auto by mělo být vyňato z exekuce majetku.
      Také byste se měli pokusit jednat s bankou, aby vám snížila splátky nebo doložila jejich splácení, abyste se i u ostatních půjček nedostali do situace, že je bude řešit exekutor.

  2. Dobrý den,

    Dostali jsme se z manželkou díky celosvětové finanční krizi do problémů se splácením svých úvěrů, nyní nám přišla exekuce na mzdu, a bojíme se že exekutor přijde i k nám domů. Bydlíme v domě rodičů manželky, je nějaká možnost napsat třeba podnájemní smlouvu mezi námi a rodiči ženy aby u nás nemohl exekutor nic zabavit?? jedná se nám o to, aby exekutor nemohl zabavit věci rodičů, bohužel na normální věci jako třeba gauč, televize, a podobně už žádnej doklad o koupi není, navíc ani ten doklad nebyl psán přímo na jméno, podle čeho tedy exekutor pozná co je naše a co je rodičů??

    děkuji za pomoc

    1. Uzavřít podnájemní smlouvu můžete, ale před exekutorem vás 100% neochrání. Exekutor má totiž právo zabavit to, o čem se domnívá, že je majetkem dlužníka. Pokud by probíhala exekuce na majetek, je nutné, aby vaši rodiče do zápisu uvedli, které věci jsou jejich. Exekutor jim pak může na místě vyhovět a dané věci z exekuce vyloučit, pokud tak neučiní, je nutné se obrátit na soud. Pokud rodiče nemají doklady o vlastnictví/nabytí věci tak to není úplně ideální, mělo by ale postačovat čestné prohlášení. Záleží pak ale na soudu jestli rozhodne o vyloučení jen na základě čestného prohlášení.

  3. Děkuji za odpověď, takhle jsem si to nějak myslel. A ještě prosím dotaz, když bude sepsána podnájemní smlouva, u které bude příloha předávací protokol, kde všechny tyhle věci budou uvedeny, jako gauč, stůl, televize a podobně, kde je napsáno že nám pronajímají horní patro a tímhle vybavením uvedeným v předávacím protokolu, tak to můžou zabavit také a nebo ne? V případě že ano, ty věci si odvezou, a my, respektive rodiče to dají k soudu, že jsou to jejich věci, jak dlouho trvá než ty věci exekutor vrátí?
    Mockrát Vám děkuji.

    1. To je určitě dobrá nápad, obávám se ale, že 100% jistotu nebudete mít nikdy. Zákon je totiž postavený tak, že exekutor může zabavit vše, o čem se domnívá, že je v majetku dlužníka. A důkazní břemeno je pak na straně toho, komu majetek náleží. Takže není 100% jisté, že tento postup exekutora odradí.

  4. Díky moc.

    Nebo existuje nějaká jiná možnost aby nám exekutor nemohl doma nic vzít?
    Máme se ženou exekuci na mzdu, chcece to všechno splatit, aby byl ode všeho konečně klid, ale nechceme přijít o to málo co máme doma, a že toho mco není, vesměs to jsou starší věci 5ti let a více, gauč nám dal brácha, když si koupil novej, televize má taky už 10 let a podobně.
    Ještě prosím jeden dotaz, mám auto na úvěr od společnosti Sautoleasing, v TP jsem napsán jako majitel já, ale přitom jsem musel odevzdat TP společnosti Sautoleasing, a nesmím s autem nijak nakládat, ani ho prodat, dokud nebude splacený, může mě exekutor to auto zabavit??

    1. Obávám se, že žádná spolehlivá možnost, jak zabránit exekuci na majetek neexistuje. Když si zrušíte trvalé bydliště v místě, kde bydlíte, tak tím se exekuci také nevyhnete. Možným řešením se osobní bankrot u soudu, pak po dobu 5-ti let splácíte dluhy a zůstává vám jen nezabavitelná částka, ale nemůže už vám být nařízena žádná další exekuce. Osobní bankrot má smysl, ale jen ve chvíli kdy máte vysoké dluhy.

      U auta – pokud jste jeho majitelem, pak ho exekutor může zabavit i přes to, že zatím ho zatím nemáte splacené. Záleží na tom, jestli se jedná o leasing (tedy auto je v majetku úvěrové společnosti) nebo jestli máte auto na úvěr a je ve vašem majetku.

  5. O osobním bankrotu jsme přemýšlely, chtěli jsme do něj jít, ale jsme zapsáni u nebankovní firmy jako spoludlužníci u zástavy domu rodičů, takže do něj nemůžeme jít, protože by při osobním bankrotu chtěli okamžitě sesplatnit celou půjčku, u níž jsme vedeni jako spoludlužníci, a tudíž by se dům musel prodat.
    Už prostě nevíme co dál, chceme to vše zaplatit, ale navyšováním částek o soudy a exekutory se z toho snad nikdy nevyhrabeme.

  6. Dobrý den sem bývalý podnikatel v Atutodopravě ta bohužel skrachovala a zůstalo po ní cca 150tis dluhů.a ještě mám cca 450tis jako obyčejný člověk co se stím dá dělat osobní bankrot nejse proto že to je z podnikání.začínají chodit exekuce a tím pádem nemohu ani rychle platit věci co jsou z podnikání abych mohl do osobního bankrotu

    1. Vaše situace určitě není nijak snadná. Asi jediná možnost je pokusit se domluvit s jednotlivými věřiteli na nějaké formě splátkového kalendáře, nebo na postupném splácení formou dohody o srážkách ze mzdy, a postupně se snažit hradit jednotlivé dluhy.

  7. Z tím jsem se už smířyl ale nejsem si jist jestly jsem schopen své závazky do konce života zaplatit protože ůroky a sankce exekutoru jsou opravdu vysoké a káždý den narůstají.

  8. Na koho se mohu obrait v takové situaci aby mi pomohl to vyřešit?osobní bamkrot není pro podnikatele sociální poradna také ne tak na koho?

  9. Dobrý den,
    máme podobný problém se synem,má exekuci a je bez práce.Exekutor synovu pohledávku vymáhá na nás s manželem.při jeho první návštěvě jsem zaplatila 10000kč,celou mojí výplatu aby nám neodvezl vybavení bytu.Jako doklad o tom,že např.televize je naše mu pokladní blok hrazený kartou a potvrzení z výpisu účtu nestačí,není tam uvedeno jméno.Co s tím můžeme dělat,máme své závazky,které platíme.Děkuji za odpověď.

    1. Pokud nejste ručitelem nebo nemáte jiný právní závazek za synovy dluhy, tak po vás exekutor nemůže vymáhat dluhy vašeho syna. U exekuce majetku je to složitější, exekutor se může pokusit zabavit věci, o kterých se domnívá, že patří vašemu synovi. Pokud exekutor nechce uznat jako doklad o vlastnictví vámi uváděné doklady, tak se obraťte na příslušný soud. Exekutor nemá pravomoc, aby posuzoval, jestli je majetek váš, nebo ne. Můžete tedy podat vylučovací žalobu k soudu, který řeší exekuci na vašeho syna, a domnívám se, že na základě těchto dokladů by vám měli být věci vráceny.

  10. Děkuji za odpověď,jen pro jistotu,že tomu rozumím správně.Exekutor nám tedy nemůže uvalit exekuci na plat nebo majetek,který je náš s manželem,jak mě přesvědčoval vykonavatel?Tvrdil,že se bude vracet tak dlouho,dokud bude co zabavovat a pak že nám může obstavit plat a prodat zahradu nebo dokonce byt.Byla jsem z toho v šoku a navštívila poradnu ohledně exekucí a insolvence,tam mi řekli,že se to dá řešit tak,že zahrneme synovi pohledávky do svých dluhů,nabídneme se,že jeho dluhy přebereme a zaplatíme v rámci insolvenčního zákona.Jinak,že opravdu po nás můžou vymáhat synovi dluhy.Ještě jednou děkuji za odpověď

  11. Dobrý den, dostala jsems se do problému při rozvodu, většina půjček byla na mé jméno. U mě exekutoři byli už dvakrát, pokaždé jsem jim dala peníze, ale minule mi už odnesli část věci jako počítač, žehličku a podobně… Řeším oddlužení dle zákona konečně mám všechny dokumenty a žádost půjde k soudu mám, ale strach, než budou vyřízené dokumety, že se tady objeví znova. Je nějaka rada jak je pozdržet???? Děkují za odpověď.

    1. Pokud podáte k insolvenčnímu soudu návrh na osobní bankrot (oddlužení fyzické osoby) a soud tento návrh přijme, tak by se všechny existující exekuce měly pozastavit, dokud soud nerozhodne o vašem oddlužení. Do té doby se ale exekuci vyhnout nemůžete.

Comments are closed.