Dluhy po rodičích

Dluhy po rodičíchJak je to s dluhy po rodičích? Co se stane, pokud vaši rodiče zemřou a vy po nich máte zdědit i jejich dluhy? A to znamená „zřeknout se dědictví“. Kdy se vyplatí přijmout dědictví s dluhy a kdy je lepší dluhy po rodičích odmítnout?

Dluhy po smrti

Po smrti dlužníka jeho dluhy (půčky, úvěry, pohledávky a všechny závazky) nezanikají, ale automaticky se stávají součástí dědického řízení. V rámci pozůstalosti po dlužníkovi se tedy řeší nejenom jeho majetek (movitý i nemovitý), ale i všechny jeho dluhy a pohledávky.

Zajímavý článek:  Opravdu potřebujete prostředníka?

Dluhy po rodičích pak dědí oprávnění dědicové. Ti mají dvě možnosti:

 • Celé dědictví a tím pádem i dluhy přijmout
 • Celé dědictví a tedy i dluhy odmítnout

Není možné, abyste zdědili pouze majetek a pohledávky ne. Také ale současně není možné, abyste platili víc, než kolik zdědíte. Zákon pamatuje i na to, aby vás případné dědictví nezruinovalo. Takže když po rodičích zdědíte nějaký majetek a současně musíte zaplatit i jejich dluhy, pak vaše zodpovědnost za dluhy po zemřelém nebo po rodičích je stanovena jen do výše dědictví.

Zajímavý článek:  Jak se zbavit dluhů jednou pro vždy? Řešením může být osobní bankrot

Dluhy po zemřelém manželovi

Pokud zemře pouze jeden z rodičů, pak se dědictví řeší úplně stejně. V takovém případě po zemřelém manželovi dědí manželka a jeho děti rovným dílem. Veškerý majetek, který se stává součástí dědictví, pak může být každým z dědiců odmítnut.

Online žádost o půjčku

4 comments

 1. Dobrý den, ráda bych se vás zeptala, co mám dělat s dluhy. Moji rodiče zemřeli a já společně s mým bratrem a sestrou máme zdědit jejich dluhy. Bohužel se rodičům na konci života podařilo nasekat opravdu velké dluhy a já teď nevím co s tím? Jaké kroky mám podniknout abych to za ně nemusela platit? Děkuju

  1. Ale přesně toto je popsáno v článku. Pokud máte zdědit dluhy po rodičích, tak máte možnost dědictví odmítnout. Platí, že dědic odpovídá za dluhy zůstavitele do výše nabytého dědictví a pouze za přihlášené pohledávky věřitelů.
   Dědictví po rodičích pak můžete jako celek odmítnout i s dluhy. Buď tedy přijmete dědictví a zaplatíte ze získaného majetku dluhy (pokud by byly vaší než získaný majetek, pak nic doplácet nemusíte). Nebo celé dědictví odmítnete jako celek.

 2. Zdravim, chtel bych se zeptat, jestli nevite, jak to bude v novem obcanskem zakoniku? Maji tam byt nejake zmeny a zajimalo by me, jestli se dotknou i tohoto tematu..diky..

  1. Ano změny tam mají být, ale vzhledem k tomu, že zákon zatím neprošel schválením a v rámci schvalování v parlamentu a v senátu ještě může být provedeno mnoho změn, nemá cenu zatím spekulovat o tom, jak to přesně bude. Nový občanský zákoník (pokud bude schválen) značne platit nejdříve od roku 2013 a možná i později, což je zatím poměrně dlouhá doba.

Comments are closed.