Obsah článku
Podobně jako exekuce na plat nebo na mzdu, může být exekuce uvalena i na další příjmy. Výjimku pak netvoří ani sociální dávky. Jaké sociální dávky může exekutor zabavit a jaké naopak zabavit nesmí?
Exekuce na sociální dávky
Nejprve je nutné pochopit jeden rozdíl. Již před nějakou dobou se řešila „aféra“ kdy exekutoři zabavovali sociální dávky, které dostávali někteří lidé v Chomutově. Zde docházelo k tomu, že lidem zůstala ze sociálních dávek jen velmi malá částka (1000 Kč). V tomto případě se ale nejednalo o exekuci na sociální dávky v pravém slova smyslu.
Pokud je exekučně postižen nějaký z příjmů (mzda, rodičovské dávky, důchod, nemocenská a další), tak vždy musí zůstat základní nezabavitelná částka (to je min 5326 Kč na jednotlivce + 1331,5 za každou další osobu).
Pokud ale exekutor zabaví peníze v hotovosti (třeba u vás doma) nebo pokud zablokuje bankovní účet, tak zde musí zůstat jen minimální částka. V případě exekuce na majetek, vám z hotovosti, kterou máte doma, musí exekutor nechat 1000 korun. V případě exekuce na bankovní účet vám zůstane pouze dvojnásobek životního minima (jednorázově).
Jaké sociální dávky může exekutor zabavit
- opakující se sociální dávky s výjimkou příspěvku na bydlení
- rodičovský příspěvek
- sociální příplatek
- dávky pěstounské péče
- přídavek na dítě (je-li dítě dlužníkem)
- peněžité dávky sociální péče, ale jen je-li vymáhán přeplatek na nich (viz níže)
- dávky pomoci v hmotné nouzi, ale jen je-li vymáhán přeplatek na nich (viz níže)
Jaké sociální dávky exekutor zabavit nemůže
Exekuce není možná na tyto sociální dávky:
- peněžité dávky sociální péče = Výkonu rozhodnutí nepodléhají peněžité dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, z dávek státní sociální podpory příspěvek na bydlení a dávky státní sociální podpory vyplácené jednorázově podle zvláštního zákona (tyto dávky lze zabavit, pouze pokud je vymáhán neoprávněný přeplatek těchto dávek)
- dávky těžce zdravotně postiženým podle vyhlášky MPSV č. 182/1991 Sb. = např. jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, příspěvek na úpravu bytu, příspěvky na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla, příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu
- dávky pomoci v hmotné nouzi = příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc (tyto dávky lze zabavit, pouze pokud je vymáhán neoprávněný přeplatek těchto dávek)
- jednorázové dávky státní sociální podpory a příspěvek na bydlení
- příspěvek na péči = Příspěvek nepodléhá výkonu rozhodnutí a nemůže být předmětem dohody o srážkách.
Dobrý den,
dostala jsem exekuci na účet ve výši necelých 40 000 ,- Kč .Na bankovní účet mi chodí pouze rodičovský příspěvek ve výši 3800,-Kč.Minulý měsíc jsem byla v bance a zjištovala co se stalo že mi nepřišli peníze a oni mi řekli že mám nařízenou exekuci. Ptala jsem se jestli si můžu z účtu něco vybrat a oni mi řekli že ne že mi tam přišlo těch 3800 ale mám je bloknuté.Ještě mi řekli že musím na účet vložit 800kc protože jsem v mínusu. Tento měsíc mi tam opět příjdou peníze.to si opravdu nemůžu vybrat z účtu vůbec nic?
Předem Vám děkuji za odpoved
Pokud je nařízena exekuce na bankovní účet tak máte podle zákona nárok na jednorázový výběr částky, která odpovídá dvojnásobku životního minima jednotlivce. (za předpokladu že tyto prostředky máte na bankovním účtu). To znamená, že pokud tam tyto peníze máte, banka vám bez ohledu na blokaci musí umožnit výběr.
Problém by ale mohlo být, pokud jste například měla kontokorent, který byl v mínusu. Pokud je nařízena blokace účtu, tak banka většinou zruší i kontokorent a tím se účet mohl dostat do mínusu.
Takže, pokud máte peníze na bankovním účtu, banka vám výběr musí umožnit. Pokud ale máte reálně účet v mínusu, pak nemusí být co vybrat.
Děkuji Vám za odpoVěd. Kontokorent jsem neměla , jen jsem neměla na účtu dostatek peněz na stažení všech poplatků a tím jsem se dostala do mínusu.V bance mi řekli at si účet vyrovnám , tak jsem na něj vložila 800kč.Také mi řekli že peníze na účtu mám ale že jsou bloknu. ,takže pokud tomu rozumím tak by mi měli v bance vyplatit ten dvojnásobek životního minima?
Předem děkuji
U banky se většinou rozlišuje účetní a disponibilní zůstatek. Pokud je účet zůstatek záporný, pak vám dvojnásobek životního minima nevyplatí. Pokud je záporný pouze disponibilní zůstatek (blokace účtu se projeví většinou tak, že se částka, kterou vyžaduje exekutor “strhne” – nemůžete s ní disponovat, ale peníze zatím nejsou odeslány). V takovém případě by banky výběr měla umožnit.