Obsah článku
Myslíte si, že vám hrozí exekuce? Máte nějaké dluhy nebo nesplacené úvěry či půjčky a přemýšlíte jak se vyhnout exekuci? Pokusíme se vám poradit jak předejít exekuci a co dělat aby vám exekutor nezabavil všechny vaše příjmy nebo dokonce střechu nad hlavou.
První rada jak se vyhnout exekuci: Hlídejte si poštu
Hodně lidí bydlí někde jinde než má trvalé bydliště, nebo se přestěhuje a zapomene si na poště zařídit přeposílání pošty na novou adresu. Podle zákonů v ČR ale platí to, že když vám exekutor pošle nějaký dopis, tak se má za doručený, bez ohledu na to jestli ho ve skutečnosti dostanete nebo ne. Velkému množství problémů při exekuci by se dalo zabránit jen tím, že by si lidé přebírali svoji poštu. Aniž bychom se chtěli exekutorů nějak zvlášť zastávat, většina z nich se snaží nejprve dlužníka informovat a domluvit se s ním na nějakém řešení
Druhá rada jak se vyhnout exekuci: Nebojte se navštívit exekutora
Uvědomte si, že už nejste malé dítě. Hra na schovávanou vám určitě nepomůže vyhnout se exekuci. Jako dítě, když jste něco rozbili, tak bylo možná jednoduší tvářit se, že vy nic, a čekat, až se na to přijde. A ono vám to vždy nějak prošlo. Ale u exekuce je to jinak. I když dluh nemůžete zaplatit v termínu, který po vás exekutor bude chtít, i tak se s ním spojte a pokuste se domluvit nějaký splátkový kalendář. Vyhnete se tak třeba tomu, že exekutor dorazí až k vám domů zabavit nějaké věci
Třetí rada jak se vyhnout exekuci: Spolupracujte
Za každý úkon si exekutor může naúčtovat tarifní částky, které účet za vyřešení vašeho dluhu nebo pohledávky mohou zvýšit i na dvojnásobek. Často se stane, že máte neuhrazenou pokutu z jízdy v MHD za pár stovek, ale pokud to vezme do ruky exekutor tak konečný účet může být i deset nebo dvacet tisíc korun. Tomu se dá předejít tek že si budete hlídat svou poštu, komunikovat s exekutorem
Čtvrtá rada jak se vyhnout exekuci: Hlídejte si, kde dlužíte
Určitě se vyplatí dávat si pozor na všechny svoje závazky, dluhy a pohledávky. Sami si můžete ověřit hned v několika registrech, jestli proti vám někde není vedena exekuce, nebo jestli někde něco nedlužíte. Také se můžete informovat u soudu v místě vašeho trvalého bydliště, jestli vám nehrozí nějaká exekuce. A v neposlední řadě si hlídejte co, a kdy platíte. Někdy totiž stačí, když třeba účet za vodu zaplatíte špatně a místo správné částky pošlete třeba jen pár korun méně a za pár let vám může hrozit exekuce.
Pátá rada jak se vyhnout exekuci: Proti nařízení exekuce se můžete odvolat
Nezapomeňte také, že proti nařízení exekuce se vždy můžete odvolat u příslušného soudu, který nařídil provedení exekuce. Důvodem k dovolání ale může být (podle zákona o exekuci), jen několik konkrétních situací jako například to že soud poslal obsílky na jinou než řádně ohlášenou adresu, a další podobná procesní pochybení. Odvolání proti exekuci, také nemá odkladný účinek, exekutor vám tak bude moci zabavit věci, i když podáte odvolání.
Dobrý den, kamarádka dostala žalobu a platební rozkaz. Se společností k vymáhání, která žalobu podávala se dohodla na splátkovém kalendáři. Jenže, písemně to s ní chtějí podepsat, až za týden a tak neví jestli tomu má věřit, protože přesně za ten týden končí lhůta k podání odporu.
Dále bych k tomuto chtěla poprosit o radu na co si má dát pozor při podepisování
splátkového kalendáře, aby se neupsala k nějaké hlouposti. Děkuji
Pokud existuje nějaký reálný důvod k podávání odvolání, tak jej podejte bez ohledu na splátkový kalendář. Pokud ale nemáte důvod k odvolání, pak je asi celkem jedno kdy podepíšete dohodu o splátkovém kalendáři.