Obsah článku
Víte jak je to s dluhy po zemřelém? Co se stane, pokud jsou součástí dědictví i nějaké dluhy? Říká se, že do hrobu si s sebou nikdo nic nevezme. A platí to i pro vše co dlužíme. Jak se ale řeší, když má někdo zdědit dluhy po zemřelém?
Dluhy a dědictví
Když někdo zemře, tak pozůstalí po něm dědí v rámci dědictví nejenom majetek a peníze ale i dluhy nebo třeba půjčky a úvěry. Pokud se ale nyní děsíte, že budete muset platit vysoké dluhy po rodičích nebo jiných příbuzných tak nemusíte.
Pro dluhy a dědictví totiž platí, že je můžete odmítnout. Není to ale tak, že byste mohli odmítnout pouze dluhy a zbytek si ponechat. Můžete přijmout vždy buď celé dědictví (tedy jak dluhy, tak i majetek nebo odmítnout vše.
Pokud se rozhodnete přijmout dědictví s dluhy, pak je zde ještě jedna výhoda. Za dluhy po zemřelém totiž budete ručit pouze do celkové výše dědictví. Jednoduchý případ. Pokud vám po zemřelém náleží dědictví, které zahrnuje třeba dům v ceně jeden milión korun a současně i dluhy ve výši dva milióny korun, pak vy rušíte za dluhy pouze do výše toho jednoho miliónu, víc platit nemusíte.
Dluhy po smrti
Pokud tedy máte zdědit dluhy po zemřelém, vyplatí se dobře si spočítat, kdy se vyplatí dědictví přijmout a kdy lepší ho odmítnout (takzvané zřeknutí se dědictví).
Dluhy po zemřelém manželovi
Po zemřelém manželovi dědí manželka a děti. Pokud je například součástí dědictví nějaký dům, 50% domu připadá manželce (společný majetek manželů) a druhá polovina se řeší v rámci pozůstalosti. O tu se pak dělí manželka a jeho děti rovným dílem. To platí i pro dluhy. Každý z dědiců pak má právo se zřeknout, odmítnout přijmout celé dědictví. V takovém případě se pak jeho podíl dělí mezi ostatní dědice.