Obsah článku
V současné době, kdy čím dá tím víc lidí má problém splácet svoje dluhy, půjčky a jiné závazky, roste i počet těch, kdo hledají radu a pomoc. Na internetu existuje celá řada stránek věnovaná informacím a radám pro dlužníka (jak i naše poradna pro pomoc s dluhy). Můžete se ale obrátit i na různá nezisková sdružení, které pro provozují klasické „kamenné“ porady pro pomoc dluhy. Na této stránce najdete seznam těch nejlepších – dluhy poradna:
Poradna dluhy: Poradna při finanční tísni
Jednou z možností pro ty kdo hledají cestu s dluhy. Nabízí právě tato poradna. Její stránky najdete na www.financnitisen.cz nebo můžete zkusit zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 722 722. Poradna dluhy je provozována jako obecně prospěšná společnost – Poradna při finanční tísni, o.p.s. Nemusíte se tedy bát, že by tam po vás chtěli zaplatit peníze, jako tomu často bývá u různých nabídek pomoci s dluhy, které se objevují na internetu.
Tato poradna nabízí bezplatné poradenství všem, kteří nezvládají řádně platit svoje dluhy a půjčky. Také radí lidem jak předejít problémům při splácení dluhů
Poradna dluhy: Bezplatná právní poradna Exekutorské komory
Další bezplatnou pomoc s dluhy nabízí i sama exekutorská komora. Ta totiž provozuje hned tři porady pro dlužníky ve městech Praha, Brno a Plzeň. Tato poradna nabízí spíše obecnou pomoc pro ty, kterým hrozí exekuce. Určitě tam za vás nebudou řešit vaše dluhy nebo komunikovat s příslušným exekutorem. Ale poradí vám tam, jaké jsou vaše možnosti a co dělat když máte dluhy nebo když vám hrozí, nebo dokonce už byla nařízena exekuce. Kontakty na jednotlivé poradny najdete zde.
Poradna dluhy: SPES občanské sdružení
Občanské sdružení SPES je zřídilo a provozuje poradna pro pomoc s dluhy. Jejich webové stránky najdete na www.pomocsdluhy.cz. Cílem tohoto sdružení je poskytnou všem dlužníkům a lidem, kteří mají problémy splácet svoje půjčky a jiné závazky, odbornou radu jak se dají tyto problémy řešit vlastní silou. Tato poradna také připravuje různé projekty finančního vzdělávání. Jediné omezení této porady je ale to, že má svoji jedinou pobočku ve městě Olomouc, a také nemá žádnou bezplatnou linku, kam byste se mohli obrátit.
Pomoc s dluhy: Občanská poradna REMEDIUM Praha
Další možností, kam se dlužník nebo ten kdo má problémy s dluhy, může obrátit o pomoc je i Občanská poradna REMEDIUM Praha. Ta nabízí mnoho různých služeb, především poradenství v různých sociálních oblastech, pracovně právní rady, pomoc pro zaměstnance nebo i rady a pomoc při jednání na úřadech. Více informací najdete na jejich webu zde.
dobrý den chtěla jsem se zeptat byl umě exekutor a zabavil mi majetek ato aut.pračku,ledničku s mrazákem,mikrovlnku,4dílnou obývací stěnu,sedačku a stul lcd televizi apočítač vše napsal když jsi přijede pro tyto věci může vzít i něco jiného než napsal do spisu děkuji
Tím že exekutor zapsal věci do soupisu provedl jejich zadržení. Bez toho, že by nějaká věc byla součástí soupisu, ji exekutor nemůže zabavit. Může ale provést doplnění soupisu o další položky.
Dobrý den, momentálně bydlím u své přítelkyně. Nemám u ní ani trvalé ani přechodní bydliště, ale nechávám si sem posílat poštu. Mám poměrně velké dluhy a hrozí mi exekuce? Můj dotaz je, jestli exekutor může přijít do bytu přítelkyně a zabavit její věci? Nejsme manželé a velká většina vybavení bytu patří mojí přítelkyni, takže si myslím, že by exekutor neměl mít právo ni ji zabavit?
Je to tak, že pro exekutora není rozhodující místo trvalého nebo přechodného bydliště, ale to kde skutečně pobýváte. Takže má právo pokusit se o provedení exekuce majetku v bytě vaší přítelkyně, pokud tam pobýváte. Pokud by ale přidal do soupisu majetku pro provedení exekuce i majetek, který je vaší přítelkyně, tak ta se může bránit. Exekutor nesmí zabavit matek třetí osoby. Je ale nutné doložit že majetek skutečně patří vaší přítelkyni, což může být někdy obtížné.
Dobrý den chci se zeptat máme s manželem finanční potíže nezvládáme platit své závasky do minulého měsíce sme vše platily ale manžel přišel o brigádu skoušela jsem se domluvit na snížení splátek ale bez uspěchu nic je nezajímá musím prostě zaplati chci se zeptat posíláme jim polovičku měs splátek můžou mi nařídit exekuci když posílám aspon něco?nevíme si už rady přemyšleli jsme o oddlužení ale mám auto na splátky a to by mi vzali jsem na něm závislá nedostala bych se do práce a bojíme se také že by nám pak stejně s platu nic nezbývalo na nájem atd.To nechávají asi jen životní minimum jestli se nepletu?Děkuji za odpověd
To, že splácíte polovinu splátek, není důvodem pro to, aby váš věřitel nezačal řešit celou věc soudně. Takže i když budete splácet jen polovinu (bez toho aby s tím věřitel souhlasil), tak vám nakonec může být nařízena exekuce.
Při soudním oddlužení to není životní minimum, ale nezabavitelná částka jako u exekuce na mzdu. Základní nezabavitelná částka je 5326 Kč + 1331,50 Kč za každou vyživovanou osobu. Dále také záleží na tom, jestli se bude jednat o přednostní nebo nepředností pohledávky. Více o tom jak se provádí výpočet nezabavitelné částky
Dobrý de jaký je rozdíl mezi přednostní a nepřednostní pohledávky.
Přednostní pohledávky jsou:
• Dluhy na výživném a alimentech
• Pohledávky a náhrady škody za ublížení na zdraví
• Dluhy na daních a souvisejících poplatcích
• Dluhy na zdravotním a sociálním nebo důchodovém pojištění
Vše ostatní (dluhy za půjčky, úvěry a cokoliv jiného) jsou nepřednostní pohledávky
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli po smrti mého otce, který nemá žádný majetek a má jen dluhy( Finanční uřad, VZP – dluhy z poknikání) jestli tyto dluhy můžou vymáhat po mně. V případě jeho smrti jsem jediná dědička. Vím , že se mohu odmítnout dědictví ale bylo mi řečeno, že dluhy z FÚ a VZP do toho nespadají a tudíš je budou vymáhat po mě. Byla jsem u dvou právníků a každy mi tvrdí opak. Jeden tvrdí, že je po mě vymáhat můžou, druhý tvrdí, že v případě odmítnutí dědictví nemůžou. tak jak to prosím je?
Je to jednoduché – pro všechny dluhy platí stejné ustanovení zákona – viz níže. Dluhy u VZP nebo u FÚ nejsou žádná výjimka. Pokud odmítnete dědictví jako celek, pak se to bude týkat i těchto dluhů.
§ 470
(1) Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.
(2) Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.
§ 471
(1) Je-li dědictví předluženo, mohou se dědici s věřiteli dohodnout, že jim dědictví přenechají k úhradě dluhů. Soud tuto dohodu schválí, neodporuje-li zákonu nebo dobrým mravům.
(2) Nedojde-li k dohodě mezi dědici a věřiteli, řídí se povinnost dědiců plnit tyto dluhy ustanoveními občanského soudního řádu o likvidaci dědictví. Dědici přitom neodpovídají věřitelům, kteří své pohledávky neoznámili přesto, že je k tomu soud na návrh dědiců vyzvalo, pokud je uspokojením pohledávek ostatních věřitelů cena jimi nabytého dědictví vyčerpána.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na problém dluhu v rodině.Manžel před 10 lety,konkrétně 21.3.2001 podepsal u právníka smlouvu o dluhu svému otci. Po nepravidelných splátkách byl vesměs dluh uhrazen.Platba vždy proběhla tzv. z ruky do ruky ,takže doklad samozřejmě nemáme.Myslel si,že když je to otec,tak je to v pořádku.Otec vždy řekl,že to odečítá.Manžel se teď s otcem poměrně dost rozhádal,otec splacení dluhu popřel a teď manželovi posílá doporučené dopisy,kde vyhrožuje právníkem a soudem.Máme nějakou šanci se bránit? Nebo je tato smlouva o dluhu ještě platná?Moc děkuji za odpověď.
Co se týká platnosti smlouvy tak záleží na konkrétních podmínkách, které obsahuje smlouva, o které se zmiňujete. Bej jejího prostudování asi není jednoduše možné říci, jak to s případnou pohledávkou může být. Nejlepší bude obrátit se na nějakého právníka, který vám po prostudování této smlouvy bude schopen poradit lépe.
Dobry den , chtela bych se zeptat : Asi pred 5 lety jsem si od sveho otce půjčila 20 tisic, ktere jsem nutne potrebovala . Vim, ze jsem mu podepisovala jakysi „papir“ ( ze mi penize pujcuje, nebo poskytuje zalohu – uz nevim presne zneni, a kopii papiru nemam, jelikoz jsem byla hloupa, a penize jsem potrebovala narychlo ) .
Asi rok na to jsme se domluvili – pouze ustne , ze mu penize vracet nemusim, ze jsme „jako“ vyrovnani . Nemame ale dobre vztahy, a tak se bojim,aby treba za nekolik let po jeho smrti papir nevytahli jeho deti a nepripsali treba , ze dluzim vic penez, a me ,aby nakonec jeste nezavreli . Moc me to trapi, uz z toho duvodu , ze nemam zadnou kopii.
Pokud existuje doklad o půjčce mezi vámi a otcem, pak by určitě bylo lepší mít také písemné potvrzení o tom, že tento dluh zaniknul. Nejlepší tedy bude požádat vašeho otce, aby vám toto písemně potvrdil.
Druhá věc pak je ta, že může dojít k promlčení dluhu. Pokud na původním dokumentu od půjčky byl stanoven nějaký termín splatnosti, tak pokud se váš otec (nebo jeho děti v rámci dědického řízení) nebudou domáhat úhrady, po 3 letech dochází k promlčení dluhu a následně by bylo možné se bránit u soudu s námitkou, že daný dluh je již promlčený.
Dobry den , moc dekuji za odpoved .
Uz jsem nekolikrat otce prosila, abychom sepsali, ze jsme vyrovnani,ale bohuzel na to nechce pristoupit – samozrejme ho nemohu nutit.
A na puvodnim dokumentu zadny datum splatnosti nebyl. Bylo tam pouze moje jmeno, bydliste, jeho jmeno, bydliste , pote, ze mi poskytuje zalohu ve vysi 20 tis. korun, a nase podpisy – nic vic tam uvedeno nebyl. Zadne datum splatnosti .
Co vim uz ted, tak to ,ze mi to otec urcite pisemne nepotvrdi.
Muze to neco znamenat pro mne do budoucna ? Myslim tim, abych se nakonec jeste nedostala do vezeni .
Bojim se toho,aby za jeho zivota nebo po jeho smrti nebyl dokument treba prepsan na jinou castku, a ja si tim neudelala velke problemy.
Znamena to tedy pro mne neco do budoucna ?
Myslim treba nejaky postih ?
A je vubec mozne, aby dluh mezi mnou a otcem, ktery nasledne nebyl vyrovnan byl trestny ?
Moc dekuji za odpoved .
Při sjednávání půjčky (úvěru) bez určení data splatnosti dluhu počíná běžet promlčecí doba již druhým dnem po reálném poskytnutí půjčky věřitelem dlužníkovi, odkdy věřitel poprvé může poprvé požádat dlužníka o její vrácení.
Takže v závislosti na tom, kdy jste s otcem podepsali onen dokument, je možné že již došlo k promlčení celé věci. Záleží ale také na tom co konkrétně bylo na dokumentu uvedeno. Pokud tam byly jen ty údaje, které uvádíte tak by mělo platit to, co je uvedeno výše.
Jinak trestní odpovědnost za neuhrazení dluhu při soukromé půjčce vůbec nehrozí. Ta by byla možná jen, kdyby se dal dokázat nějaký podvod nebo podvodný úmysl.
Dobrý den.Mam asi 8 let dluh,
jako druhy veřitel u české spořitelny a to na pujčku 250 000 kč.Bohužel jsem z toho nevidela ani kč.jsem inv.duch.a udelala jsem to z dobre vule,ale dotyčný ješte nic té spořitelně nesplatil.
Prvnim ručitelem je muj přítel a ten si take nevi rady.Mame spolu 6letého chlapečka a plno svých dluhu,co splacim.Toto se pro stě nedá,za tu dobu se to vysplhalo na častku 600 000kc a dluh roste.Co bychom meli delat?Podat trestni oznameni ci co?nebude to řešit i PSSZ?Asi před rokem jsem se dověděla,že nelze ručit,když máte inv.důch.,tak jak je to možné,že jsem prošla?
Děkuji Kantorová
Žádný zákon, který by zakazoval, aby se osoba, která má invalidní důchod stala ručitelem při půjčce v bance, neexistuje. Záleží tedy na konkrétních podmínkách banky, koho schválí jako ručitele a koho ne.
Co se týká trestního oznámení, tak pro jeho podání zřejmě není důvod. Za předpokladu, že jste s ručením souhlasila dobrovolně tak nedošlo k žádnému porušení zákona. Úhradu dluhu, tedy toho co vám bylo exekučně zabaveno, byste měla v rámci občansko právní žaloby domáhat po tom, na koho byla půjčka vedena. Vůči bance jste za půjčku zodpovědná vy. Vám by ale peníze měl zaplatit ten, kdo si je skutečně půjčil. Doporučuji tedy obrátit se na soud.
Dobry den, bydlím u mamky v rd v podkroví mam samostatnou bytovou jednotku, mamka obývá spodní část domu se svým přítelem který u nás má trvalé bydliště, má problém s exekucí, která byla zaplacena v roce 2009 já sama jsem zaplatila exekutorum na místě polovinu dluhu- doklad mám, jen aby mi nezabavili majetek. Před pár dny to přišlo znovu ale má to nastarosti jiný exekutor, tomu jsem se znažila dovolat s tím že je to zaplacené, ten mi tvrdí že ne.
Co můžeme dělat?
Můžou mi exekutoři vlítnout do bytu i když je vidět že je to jiný byt?
Stačilo by kdych si napsala na polovinu domu svouji elektriku, měla vlastní hodiny, pak už by tam nemohli?
Exekutor může provést exekuci i tam, kde nemáte trvalé bydliště. Stačí, pokud se bude domnívat (například na základě informací od věřitele), že na daném místě máte nějaký majetek a může nařídit provedení exekuce. Pokud jste ale již dlužnou částku uhradila, můžete podat soudu návrh na zrušení exekuce a doložit že částka již byla uhrazena.
Dobrý den, měla bych dotaz. Žiju s přítelem a máme spolu dvě děti. V minulosti si vzal pro svojí babičku půjčku, kterou neplatila a nyní nám přišla exekuce na nějakých 255 000,- Půjčka je samozřejmě psaná na přítele, babička tam není nijak uvedená, ani nemají podepsaný žádný papír mezi sebou. Přítel z té půjčky neměl ani korunu. Je nějaká šance ty peníze od babičky dostat? Nějak je vymáhat? Dobrovolně nám je nedá. Máme svoje závazky a tady ta exekuce nám naprosto zničí život. Děkuji za odpověď..
Co se týká vztahu dlužník věřitel – tedy váš přítel a banka/nebankovní společnost, tak tam se žádná argumentace, že peníze byly určené pro babičku a vy jste neměli ani korunu použít nedá. Ten komu dlužíte, má plné právo vymáhat dlužnou částku po vašem příteli a tomu se nedá nijak vyhnout. Jiná věc je pak vzat váš přítel – babička. Pokud je možné nějak doložit, že přítel poskytnul tyto prostředky, pak je možné obrátit se na soud a vymáhat tyto peníze soudní cestou. Pozor ale na promlčecí dobu. Pokud neexistuje žádná smlouva nebo směnka, která by měla určené datum splatnosti, pak promlčecí doba 3 roky začíná běžet od okamžiku poskytnutí peněz.
Ještě bych se chtěla zeptat, pokud dva lidé mezi sebou sepíší nějaký papír že jeden druhému pujčil určitou částku. Bude tam uvedeno jméno, bydliště, datum narození, splatnost a podpis. Dá se to taky vymáhat po dotyčné osobě soudně, nebo jsou určitá data, která tam musí být uvedená a musí být podpisy úředně ověřeny? Nebo stačí že si to podepíšu jenom doma?
Dohoda o půjčce de facto ani nemusí být písemná, vymahatelná je i ústní dohoda. Takže pokud máte nějaký dokument, který je podepsaný, tak je právně vymahatelný i bez notářského ověření. Ověření od notáře je jistější z toho důvodu že se podobný dokument hůře rozporuje. Pokud bude dlužník u smlouvy, která není ověřena notářem tvrdit, že dokument nepodepsal, tak soud bude muset provádět například znalecký posudek podpisu ap. Proto je obecně jednoduší mít smlouvu notářsky ověřenou, ale není to nezbytně nutné. Když si jdete půjčit peníze do banky také tam není notář.
Když se jedná o tu ústní dohodu tak je to jak? Vždyť nemůžu nijak dokázat že sme se dohodli na půjčce, na jaké částce, jak a do kdy se to splatí.. Mohli by jste prosím toto rozvíst trochu podrobněji? Děkuji
Ústní dohoda je podle zákonů v ČR platná. Ve chvíli kdy jedna ze stran začne tuto dohodu rozporovat pak je pochopitelně jakékoliv dokazování hodně obtížené a někdy dokonce i nemožné. Pak záleží na rozhodnutí soudu, které ze dvou stran dá zapravdu. To se nedá zobecnit. Pokud například budete mít ústní dohodou o půjčce a dojde na soudní jednání a vy zde kromě tvrzení o ústní dohodě předložíte třeba ještě výpis z bankovního účtu, kterým doložíte, že jste pak převedla peníze, pak máte poměrně velké šance na to, že soud dá zapravdu vám.
Obecně je tedy jakákoliv písemná nebo ústní dohoda platná pokud neodporuje platným zákonům. Dále také platí, že vymahatelnost ústní dohody je poměrně špatná.
Dobrý den,prosím o radu. Podepsala jsem smlouvu se společností, která nabízí zprostředkování půjčky, chtěla jsem tím vyřešit naši neschopnost splácení dluhů.
Zinkasovali si poplatek a od té doby nekomunikují. Půjčka samozřejmě žádná nedošla. Chci písemně zrušit smlouvu, která je podepsaná na 1 rok, ale obávám se, že budou vymáhat další poplatky. Smlouvu přijali 4.5.2011
Jak mohu takovou smlouvu zrušit?
Děkuji za odpověď.
Smlouvu musíte vypovědět písemně, dopis pošlete doporučeně a nechte si doklad + kopii dopisu. Jinak ale záleží na tom, jak přesně je smlouva formulována a jestli vám případně při zrušení nebo odstoupení od smlouvy nehrozí nějaké sankce. Také záleží, jak je smlouva postavená, jestli je to smlouva o půjčce nebo smlouva o zprostředkování půjčky nebo něco úplně jiného.
Děkuji za radu. Ve smlouvě jsem se o sankcích za vypovězení nic nedočetla. Pouze, že pokud ji nevypovím do 7 dnů od podepsání, musím zaplatit paušální poplatek. Ten si strhli. Od té doby se jim nemohu dovolat a dokonce se nedostanu ani na jejich stránky. Je to smlouva o zprostředkování půjčky. Firma ČMF.
Ještě jednou děkuji.
Pokud firma nekomunikuje a neposkytnula službu, ke které se zavázala ve smlouvě, tak by zřejmě bylo možné dožadovat se vrácení i paušálního poplatku, vzhledem k roční lhůtě by to ale zřejmě bylo komplikované. Pokud se smíříte s tím, že tento poplatek už nedostane zpět, tak by pro vás výpověď ze smlouvy zřejmě neměla znamenat další sankce. Určitě ale výpověď podejte písemnou formou a uchovejte si příslušné kopie.
dobrý den, mám dotaz. Pracuji celí týden mimo trvalé bydliště, po návratu jsem našel nalepenou výzvu na dveřích od exekutora že mě navštívil a pokud ho nebudu kontaktovat tak navštíví můj byt beze mně. Boužel se mi nedaří opakovaně sním spojit a na smsky nereaguje, mohu se obávat že se jednou vrátím domů a bude mi chybět gauč? Rád bych se sním spojil a pořípadně se domluvil na nějakém řešení, ale nemám jak. Děkuji Pavel.
Běžný postup je takový že exekutor nejprve provede označení majetku (exekutorská pečeť/nálepka) a věci, které by měly podléhat exekuci uvede v exekutorském zápis. Následně na základě tohoto soupisu podává k soudu návrh na podvedení exekuce a teprve na základě pravomocného rozhodnutí soudu může exekutor přikročit k prodeji. (zákon ale umožňuje, aby exekutor převzal věci, které by mohly podléhat exekuci do dočasné úschovy).
dobry den chtela jsem se zeptat.pred 2 mesici byl u me exekutor zabavil mi majetek dluh pochazi z vzp nebyla jsem si vedoma ze tam mam zluh jelikoz jsem 3 roky na materske sa dluh se stahuje na rok 2009 ale na md jsem od 2008 do2011.Tedy sla jsem na pojistovnu tam mi rekli ze mam vse v porad a informuji exekutora.Pred 3dny mi exekutor volal ze si prijede tento tyden pro veci po hadce s nim sem opet bezela na pojistovnu tam me opet ubezpecily ze dluh nemam daly mi vipisy a hned ze budou exekuta informovat ma proziravost a nervy mi nedaly a druhy den jsem volala exekutorovy ktery mi rekl ze mu nic neprislo od vzp ze si tam zavola dalsi den sem mu opet volala to mi rekl ze na me zapomel ze mu mam zavolat dalsi den….Takze se ptam co mam jako delat azda je normalni tento sistem dekuji
Pokud exekutor nereaguje na vaši informaci, že vymáhání dluhu je neoprávněné, protože taková pohledávka neexistuje, pak se můžete obrátit přímo na soud, který nařídil provedení exekuce a podat návrh na zastavení exekuce. Podle zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád konkrétně pak § 268 odstavec 1 písmeno a) až h) patří mezi důvody pro zastavení exekuce právě i tato situace. Další možností je že návrh na zastavení exekuce podá přímo VZP. Obě tyto možnosti mohou zabrat nějaký čas, než je soud vyřídí. Pokud by mezi tím došlo k nějakému zabavení věcí, můžete pak požadovat vrácení zabavených věcí po exekutorovi nebo adekvátní náhradu.
Pokud s vámi exekutor nekomunikuje po telefonu, tak mu písemně pošlete kopie dokladů od VZP a informujte ho o neoprávněnosti jeho současného postupu.
Dekuji za odpoved mam jeste dotaz k predchozimu dnes mi rekli na vzp ze je soudni prikaz zastaven a vse je v poratku me vsak zajima zda se u me muze ukazat exekutor kdyz ma sepsany muj majetek a zabavit mi veci kdyz mu predlozim vypis s0 dluhem do telefonu mi rikal ze to sice vi ze nemam dluh ale exekuci provest musi a pomohla by mi policie kdyby mi chtel zabavit ty veci.Moc dekuji za odpoved
Pokud VZP podala návrh na zastavení/zrušení exekuce, a pokud soud tento návrh schválil, měla byste dostat vyrozumění od soudu, protože jste účastníkem exekučního řízení. Stejné vyrozumění by měl dostat i exekutor. Bez toho, že soud zruší nebo zastaví exekuci je postup exekutora podle zákona v pořádku.
Dobry den chtěla bych se prosim vás ještě zeptat,muj přitel je momentálně už 10 měsíc ve výkonu trestu a budeme se ve vězení i brát.problém je vtom že má přítel dluhy a jeden známý mi řekl že byla na něj nařizena exekuce.bydlím v podnájmu a nemame zde ani jeden trvalé bydliště,já mám trvalé bydliště u rodiču,nebydlím tam už 5 let.Jak to tedy bude s tou exekucí když je přítel ve vykonu trestu jestli můžou přijit do našeho pronajatého bytu a zabavit mi věci a nebo jestli pujdou do mého trvalého bydliště když budu jeho manželkou,mam tam vlastně trvalý pobyt ale přitel tam nikdy nebydlel.A nebo exekutoří ted neudělají nic když je přítel ve výkonu trestu???Doufám že jste můj dotaz aspoň trochu pochopili a předem děkuji za odpověď.Přeji hezký zbytek dne.
Za dluhy manžela, které vznikly před manželstvím, nemáte žádnou zodpovědnost. U exekuce na majetek je to ale složitější. Exekutor se může pokusit zabavit majetek, o kterém se bude domnívat, že patří vašemu manželovi a na vás pak je, abyste doložila, že to je váš majetek (doklady o nabytí věci). V době kdy bude váš nový manžel ve výkonu trestu se velmi pravděpodobně nemáte čeho obávat. Později, až budete bydlet ve společném bytě vám, ale exekuce opravdu hrozit může.
Dobrý den,Jsem na úřadu práce,bydlím s přítelkni a dvěma dětmi.Poštou přišla výzva ke splnění vymaháné povinosti.Je tam lůta je 15 dní.Dáse stim ještě něco dělat?a předejít zabavení věci?Děkuji.Pavel
Pokud do patnácti dnů uhradíte dlužnou částku, nebo se s věřitelem dohodnete třeba na splátkovém kalendáři, tak vám exekuce nehrozí. Pokud ne, tak následně zřejmě bude váš věřitel řešit dluh prostřednictvím exekutora. Bude to tedy ještě nějakou chvíli trvat, ale pak už by vám mohla exekuce hrozit. Navíc se celý dluh zvýší o náklady exekutora.
Takže byste se měl buď pokusit uhradit celou dlužnou částku, nebo kontaktovat věřitele a domluvit se s ním na nějaké formě splátkového kalendáře.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Dělám učetni na živnostensý list,a ktomu použivám počitač.Může miho exekutor zabavit.Potřebuji ho k práci.Děkuji za odpověď.
Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, konkrétně pak § 322 písmeno 3:
(3) Je-li povinný podnikatelem, nemůže se výkon rozhodnutí týkat těch věcí z jeho vlastnictví, které nezbytně nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti; to neplatí, vázne-li na těchto věcech zástavní právo a jde-li o vymožení pohledávky oprávněného, která je tímto zástavním právem zajištěna.
Dobrý den, moje dcera se zadlužila u dopravních podniků Praha. Zaplatili jsme jedné oddlužovací společnosti, jejíž jednatel slíbil,že vše uhradí a nyní se k tomu nemá. Dcera s ním podepsala smlouvu, kterou jsme nechali ověřit notářem.Dceři se ozval exekutor. Nevíme,jak jednat dál. Toho jednatele jsme udali na policii,ale nevíme,jak jednat s exekutorem. Dcera peníze na zaplacení nemá a také ani žádný majetek, V současné době je na mateřské a má jen životní minimum.Navíc je to matka samoživitelka. Máme originály smluv s tímto jednatelem a i doklady o zaplacení.Můžeme s tím apelovat i u exekutora a poslat ho na něj? Navíc dcera je hlášená na magistrátu. Děkuji předem za odpověď.
Je mi líto ale exekutora vaše smlouva s nějakou třetí stranou nebude zajímat. Pokud vaše dcera nemá žádné příjmy nebo jen minimální (měla by mít mateřskou nebo rodičovský příspěvek), pak je pravděpodobné, že jí exekutor z příjmu nebude mít co zabavit (základní nezabavitelná částka z příjmu je pro dospělou osobu 5326 Kč + zde může být další navýšení za dítě).
Můžete se ale zkusit s exekutorem domluvit na úhradě luhu prostřednictvím splátkového kalendáře.