Jak naložit s dluhy?

Do dluhové pasti se může dostat ze dne na den každý z nás. Stačí opomenout platbu za nájemné nebo zaplatit fakturu od telefonního operátora pár dní po splatnosti. Prvotní sankce zpravidla nebývají tak vysoké, nicméně pokud budete upomínky zdárně ignorovat, můžete se propracovat k situaci, kdy budete dluh řešit dluhem dalším. Pokud se v této nepříznivé situaci nacházíte, pak by vás mohly zajímat následující řádky, na kterých se dozvíte, co dělat v případě, že máte menší či větší dluhy.

Rada č. 1 – nestrkejte hlavu do písku

Zdárně ignorujete přeplněnou schránku upomínkami od věřitelů? Doufáte, že pokud zapomenete vy, zapomenou i oni? Pak jste na velkém omylu – věřitelé nezapomínají a ve chvíli „klidu“, kdy žádné další upomínky nezasílají, zpravidla spřádají plány na další postup, který má za cíl jediné – získat půjčené finanční prostředky zpět na své bankovní konto.

Rada č. 2 – kontaktujte své věřitele

A to všechny, kterým dlužíte menší či větší finanční obnos. Zkuste jim vysvětlit svou nepříjemnou situaci a zkuste společně dojít k nějakému konstruktivnímu řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Jednat se může například o vyřízení splátkového kalendáře nebo odklad splátek na dobu, kdy je budete již schopni bez problémů hradit.

Zajímavý článek:  Dluhy v manželství

Rada č. 3 – zažádejte o oddlužení

Pokud jsou vaše dluhy opravdu velké, nezvládáte splácet své závazky již delší dobu a máte více, než jednoho věřitele, zkuste podat návrh na oddlužení, jehož povolení schvaluje a zamítá místně příslušený soud. K tomu aby vám bylo oddlužení povoleno je však nutno mít určitý měsíční příjem a splatit určitou část celkového dluhu.

Online žádost o půjčku