Dluhy bývalého manžela

Dluhy bývalého manželaHrozí vám, že budete muset platit dluhy bývalého manžela? Obrátil se na vás exekutor a požaduje úhradu za půjčky nebo jiné pohledávky, které udělal váš bývalý manžel, a vy si nevíte rady? Jak je to s dluhy po rozvodu, po končení manželství?

Dluhy a manželství

Podle českých zákonů platí, že v manželství mají oba manželé společný majetek, tedy i dluhy. Proto většina bank nebo nebankovních společnosti při žádosti o půjčku nebo úvěr na vyšší částku požaduje, aby byla žádost podepsána i druhým manželem.

Platí také, že v manželství byste toho druhého měli o všech dluzích a závazcích, které uzavírá jeden z manželů, měli informovat i toho druhého. Jediná možnost jak omezit dluhy v manželství je takzvané zúžení společného majetku

Zajímavý článek:  Příspěvek na bydlení

Zúžení společného majetku v manželství

Oba manželé se mohou dohodnout a sepsat dohodu o zúžení společného majetku. Pro tuto dohodu ale platí několik omezení:

  • Ze společného majetku není možné vyloučit věci běžné osobní potřeby a běžné vybavení domácnosti
  • To co není jmenovitě uvedeno v dohodě o zúžení, zůstává i nadále součástí společného majetku
  • Pro dluhy platí, že pokud mají být dohodou o zúžení vyloučeny ze společného majetku, musí o tom být věřitel (ten komu dlužíte) informován a musí s tím souhlasit, jinak je dohoda neplatná

Dluhy po rozvodu

Dluhy, které vzniknou, až po rozvodu se pak už týkají jenom toho manžela, který je vytvořil. Má to ale jednu podmínku. Před tím musí být provedeno vypořádání společného majetku. Rozvod a vypořádání majetku jsou totiž dvě věci. Je sice pravda, že většinou je vypořádání společného majetku řešeno a vyřízeno již v rámci rozvodového řízení, ale nemusí tomu tak být vždy.

Zajímavý článek:  Jak se zbavit dluhů jednou pro vždy? Řešením může být osobní bankrot

Dluhy bývalého manžela nebo manželky

Pokud ale již proběhlo vypořádání společného majetku, pak veškeré nové dluhy, které udělal váš bývalý manžel nebo manželka, se vás již netýkají. Pokud ale tyto dluhy vznikly ještě po dobu manželství, pak za ně nesete odpovědnost

Náš tip – půjčka bez úroků: Půjčky bez doložení příjmu.

Online žádost o půjčku

6 comments

  1. Dobrý den, již více než tři roky jsem rozvedená a před několika měsíci jsem se dokonce podruhé vdala. Nyní se ale na mě obrátil exekutor pro dluhy bývalého manžela. Co s tím mám dělat? A mohou sebrat peníze i mému současnému manželovi? Přijde mi nespravedlivé, aby on musel ze svých úspor platit dluhy mého bývalého manžela, se kterými nemá nic společného, poradíte mi?

    1. Podle českých zákonů platí, že majetek nabytý v průběhu manželství, jakož i závazky se vždy dělí mezi oba manžely. Ve vašem případě ale není jasné, jestli dluhy vašeho bývalého manžela vznikly ještě po dobu trvání vašeho manželství nebo až po rozvodu.

      Pokud tyto dluhy vznikly ještě v bývalém manželství, pak za ně nesete zodpovědnost. Pokud dluhy vznikly až po rozvodu a vašem majetkovém vyrovnání, a vy nejste nikde uvedena jako spoludlužník nebo ručitel, pak se vás již dluhy bývalého manžela nijak netýkají a nikdo je po vás nemůže vymáhat.

      Úspory vašeho nového manžela by vám nikdo neměl vzít. V manželství je sice společný majetek, ale to se netýká majetku a třeba i úspor z doby před manželstvím. Pro posouzení celé situace by ale bylo potřeba uvést podrobnější popis a více údajů.

    2. Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jak je to s dluhy, které by manželka nadělala ještě během rozvodového řízení, o kterých bych neměl ani tušení, natož dal k nim souhlas. Nesdílíme společnou domácnost, ale i několika malými dluhy lze dosáhnout velkou částku, aniž by banky vyžadovaly souhlas druhého z manželů. Tchán je v tom přeborník, nadělal tak již několik stovek tisíc dluhů, které já odmítal platit jen proto, že jsem s ním sdílel společnou domácnost a hrozily i exekuce mojich věcí. Dá se taková situace vůbec nějak řešit? Manželka se pro tatínka rozhodla obětovat i rodinu a tato situace může nastat. Mám šanci neplatit za blbost jiných? Díky za odpověď

      1. V rámci vašeho rozvodu by se mělo provést i vypořádání společného majetku (to sice nemusí být přímo součástí rozvodu, ale ve vašem případě by to bylo více než vhodné). V rámci vypořádání SJM se pak neřeší jen majetek, ale i dluhy. Pokud u soudu prokážete, že z dluhů manželky jste neměl žádný prospěch, pak by zodpovědnost za tyto dluhy měla být soudem přiznána manželce.

  2. Dobrý den..jsem rok rozvedená,majetkové vypořádání dosud nebylo provedeno,k tomu se chystám.Můj manžel v manželství nadělal spoustu dluhů,z nichž jsem některé zaplatila.Mě by zajímalo,jak je to s dluhem na zdravotním pojištění..připadá mi nesmyslné,aby se tento dluh týkal i mne..jak to tedy vlastně je?Děkuji za odpověď.

    1. Obecně je odpovědnost za dluhy vzniklé po dobu manželství na obou manželech. Jiná věc pak je, že v tomto případě byste mohla poměrně oprávněně případnou zabavenou částku vymáhat po bývalém manželovi.

Comments are closed.